Чакане по опашки, дълъг списък със задачи, шофиране в претоварен трафик, проблеми с някой роднина - всичко това може да ни дойде твърде много.

И макар да си мислим, че е част от ежедневието ни, често стресът е прекалено много и може да стане разрушителeн.

Не е тайна, че ако гневът тлее в нас, резултатът е избухване, което се отразява на нашите лични и професионални отношения, но може да повлияе и на личния ни комфорт и нерви.

Добрата новина е, че можете да се научите да управлявате и канализирате гнева си конструктивно.

Ето няколко начина това да се случи:

Поемете дълбоко въздух

В момент на ярост започваме да дишаме плитко и често, което е естествена реакция за режим на борба или бягство. Затова опитайте да правите бавни, контролирани вдишвания, като вдишвате от корема, а не от гърдите. Това позволява на тялото ви незабавно да се успокои.

Рецитирайте утешителна мантра

Повтарянето на успокояваща фраза може да улесни изразяването на трудни емоции, включително гняв и безсилие. Опитайте бавно да повтаряте „Спокойно“ или „Всичко ще е наред“ следващия път, когато се почувствате сресирани.

Можете да направите това на глас или наум. Ако си имате някоя фраза, която ви вдъхновява – запомнете я и си я повтаряйте в трудните моменти.

Опитайте с визуализация

Намирането на вашето щастливо място при закъснение на полета или неуспех в работата може да ви помогне да се почувствате по-спокойни за момента. Когато се борите с напрежение, опитайте да си нарисувате ментална картина, за да успокоите тялото и мозъка си.

Помислете за истинско или въображаемо място, което ви кара да се чувствате щастливи, спокойни и сигурни. Съсредоточете се върху сетивните детайли, като си се представите там. Задръжте този образ в ума си, докато почувствате, че тревожността ви започва да си отива.

Раздвижете тялото си

Понякога седенето може да ви направи по-тревожни или да се усещате на ръба. Но с йога и други успокояващи движения можете да освободи напрежението в мускулите.

Изразете безсилието си

Ядосаните изблици няма да ви помогнат, но това не означава, че не можете да споделите разочарованията си на доверен приятел или член на семейството след особено лош ден. Когато изразите част от гнева си, не позволявате той да бълбука вътре във вас.

Обезвредете гнева с хумор

Намирането на веселата страна в горещ момент може да ви помогне да запазите баланс. Това не означава, че трябва да се надсмивате над проблемите си, но ако ги разгледате от друга позиция, може да се успокоите и да ги приемете по-леко.

Променете обкръжението си

Ако домът ви е претъпкан и ви стресира, направете дълга разходка или идете някъде. Така ще туширате проблема, без да влезете в конфликт с някого.

Потърсете помощ

Напълно нормално е да се чувствате разстроени от време на време. Но ако не можете да се отърсите от лошо настроение или постоянно сте обзети от гняв, може би е време да помолите за помощ.

Ако това се отразява на отношенията и благополучието ви, разговорът с терапевт може да ви помогне да намерите източниците на вашия гняв и да се справите с тях.