Лоши навици ви бавят, правят ви по-малко креативни и пречат на ефективността ви. Да контролирате лошите навици е от решаващо значение, и то не само заради производителността ви.

Проучване на Университета на Минесота открива, че хората, които упражняват висока степен на самоконтрол, са склонни да бъдат много по-щастливи от тези, които не го правят, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.

Някои лоши навици причиняват повече проблеми, отколкото други, а следващите девет са сред най-лошите. Премахнете ги, за да увеличите производителността си и да се наслаждавате на резултати и успехи.

1. Импулсивно сърфиране в интернет

Ще отнеме 15 минути да се фокусирате след това върху определена задача. Според проучване хора, които постоянно се разсейват, за да проверят какво става във Facebook, са много по-разконцентрирани, отколкото тези, които се изключват от социалните мрежи и се съсредоточават върху работата си.

Съветът е да не отваряте изобщо социалните мрежи, докато работите.

2. Перфекционизъм

Повечето писатели прекарват безброй часове да изследват герои и сюжети, пишат страница след страница, дори да знаят, че никога няма да ги включат в книгата. Те правят това, защото знаят, че идеите имат нужда от време, за да се развиват.

Ние сме склонни да ги отхвърляме, когато е време да ги приложим, защото знаем, че не са перфектни. Затова дайте време на идеите си, развивайте ги. Авторът Джоди Пикол обяснява защо да избягваме перфекционизма: "Можете да редактирате лоша страница, но не можете да редактирате празна страница."

3. Срещи

Те изяждат от ценното ви време повече от всичко друга. Много продуктивните хора избягват срещите, колкото може повече.

Ако се страхувате, че една среща може да се проточи дълго, уведомете хората, че разполагате с ограничено време, за да може да планирате графика си.

4. Отговарят на мейлите, когато пристигнат

Продуктивните хора не се разсейват постоянно от пощата. Те групират подателите по приоритет и оставят по-маловажните за по-късен етап. Написването на един мейл отнема време, затова може да оставите автоматичен отговор, че мейлът е видян и ще му бъде отговорено по-късно.

5. Успивате се

Когато будилникът звънне сутрин, много хора го изключват. Така обаче вие поставяте мозъка си в режим на сън отново и губите продуктивност.

Макар и да ви се спи, станете, това ще помогне за по-бързото събуждате, ще активира дейността ви и ще направи деня ви по-продуктивен.

6. Много задачи

Това е убиецът на продуктивността. Ако правите прекалено много неща – пишете, отговаряте по телефон и по мейл, разговаряте с някого, в крайна сметка няма да може да свършите нищо. Затова се съсредоточете само върху едно нещо, свършете го и започнете с друго.

7. Отлагате сложните задачи

Ние имаме ограничено количество психическа енергия, която се изчерпва и води до спад на производителността. Когато отложим трудните задачи за края на деня, може да ги решим не твърде ефективно и правилно.

Затова най-доброто решение е да ги правим в началото на деня, когато сме максимално продуктивни.

8. Използвате вашия телефон, таблет или компютър в леглото

Това е голяма грешка, която повечето хора дори не осъзнават колко вреди на съня и производителността им. Причината е синята светлина, която играе важна роля в настроението, нивото на енергия и качеството на съня. На сутринта, слънчева светлина съдържа високи концентрации на тази синя светлина.

Когато очите са изложени на нея директно, тя спира производството на сънотворния хормон мелатонин и ни кара да се чувстваме по-бдителни. В следобедните часове слънчевите лъчи губят своята синя светлина, което позволява на тялото ни да произвежда мелатонин и да сме по-отпуснати.

Вечер нашият мозък вече не очаква тази светлина и ставаме чувствителни. Така спираме желанието за сън и води до нарушението му.

9. Ядете твърде много захар

Глюкозата е като "газ на педала". За да се концентрирате, ви трябва захар, ако тя е прекалено малко, може да доведе до умора и разфокусираност.

Максималното количество захар, което е желателно да приемаме, e 25 грама на ден. Тя трябва да бъде обаче от храни, които я освобождават бавно, а не от донъти, шоколад, вафли, които ни дават временна и кратка еуфория и след това се чувстваме още по-уморени.

Затова избирайте овесени ядки, кафяв ориз и храни, съдържащи сложни въглехидрати.