Когато главният изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет разговаря със студенти, той им дава ценен съвет относно тяхната кариера – стремете се към лично удовлетворение, а не само към печалба.

Това означава да се стремите към работа, която, всъщност, ви носи удоволствие, на работно място с талантливи хора, на които се възхищавате, пише Бъфет в тазгодишното си писмо до акционерите на неговата компания.

Иначе казано, той съветва: Търсещите работа би трябвало да се насочат към сферата, “която биха избрали, ако нямаха нужда от пари.”

“Признавам, че икономическата реалност може да попречи на този вид търсене,” продължава Бъфет. “Дори и това да е така, призовавам студентите никога да не се отказват, защото, когато намерят този тип работа, те вече няма да ‘работят.’”

91-годишният милиардер, който в момента е петият най-богат човек в света с лично състояние, оценявано от Forbes на 114.7 млрд. долара, говори от личен опит. В писмото си Бъфет пише, че с неговия бизнес партньор Чарли Мънгър, вицепредседател на Berkshire, започват почасова работа в магазина за хранителни продукти на дядо му в началото на 40-те години, където “получавали отегчителни задачи и им се плащало малко.”

Паметни цитати за нещата от живота на Чарли Мънгър – дясната ръка на БъфетМного хора, дори и тези, които не обръщат много внимание на инвестиции и пазари, са чували името Уорън Бъфет. Много по-малко хора обаче са чували за дългогодишния му бизнес партньор Чарли Мънгър

“Удовлетворението от работата продължаваше да не идва”, пише Бъфет, дори и когато започнали да продават ценни книжа. Това се променя, когато двамата “откриват това, което обожават да правят” в Berkshire, която Бъфет купува през 1965 г., принуждавайки старото ръководство да се оттегли.

По онова време Berkshire била изпитваща затруднения текстилна компания. Днес тя е инвестиционна и холдингова компания, която притежава или има дългосрочни инвестиции в компании, като Geico, Fruit of the Loom, American Express и Coca-Cola. Тя има пазарна капитализация от 708.61 млрд. долара.

Богатството на Бъфет е свързано основно с финансовите успехи на Berkshire в последните десетилетия, а в писмото си той отдава отчасти тези успехи на това, че с Мънгър намират хора, с които им е приятно да работят. “Ние наемаме порядъчни и талантливи хора,” пише Бъфет. “Средното текучество на кадри в компанията може би е един човек годишно.”

Berkshire може би взема ранен старт в това отношение. Ниското текучество става все по-популярно като рецепта за особено продуктивни и печеливши компании.

“С много малки изключения ние работим от много десетилетия с хора, които харесваме и на които имаме доверие,” пише той. “Това носи радост в живота.”