За да нямат децата в зрелия живот трудности при взимането на финансови решения, добре е родителите да започнат финансовото възпитание още от детските години. Ориентировъчно – когато детето навърши 5 години.

Няма нищо по-приятно за един търговец от дете, което иска родителите му да му купят нова играчка, сладкиш, устройство, дрехи и т.н.

Количеството на аргументите, логическите изводи, неоспоримите факти – това са важни неща, които е добре да въведете в един момент в начина на мислене на детето. В противен случай много родители стигат до етапа, в който не могат да откажат на децата си желаната покупка.

Живеем в свят, в който има изобилие от всичко. Как контролираме желанията си в такива условия? Винаги ще има нещо ново, нова мечта, нов интерес…

Спасение за родителите са четири съвета: джобни пари, заплащане на извършена работа от детето, ограничаване на рекламите и детска благотворителност.

Кога да започнете да давате пари на детето? Кога да му посочите първите закони на финансовия свят? Отговорите на тези въпроси имат много варианти. Някои препоръчват, когато детето усвои умножението и делението.

А защо не малко по-рано? Например, когато детето поиска да си купи нещо и може да обясни защо му трябва. Като правило, това се наблюдава около 5-годишна възраст.

Пет урока от книга за забогатяване, продадена в 32 млн. копияАко някога сте търсили

На такава възраст детето често не умее да смята. То не разбира колко пари има. Тогава можете да използвате метода на ежедневния доход – всеки ден давате на детето определена сума. Слагате я в прозрачна кутия. В най-добрия случай – кутия, на която сте сложили тематична лепенка.

Например, количка Пламъчко. Така детето може да наблюдава своето реално обогатяване, но все още не разбира покупателната способност на своите доходи. Бъдете готови да внасяте всеки ден пари в тази касичка. Разнообразявайте купюрите – на първо време те ще провокират неразбиране, но нали това е целта – да образовате детето финансово.

Когато след две-три седмици детето събере достатъчно пари, за да си купи количка Пламъчко, то ще разбере, че вещите имат цена. Пламъчко в дясната ръка, а касичката – празна. На следващия ден там ще има пак монета, но ще трябва да мине отново време, за да се натрупат достатъчно пари за друго желание.

С времето детето ще започне да претегля значимостта на своите желания и да осъзнава дали нещо наистина му трябва или не.