Според Роб Гудман, животът на Клод Шанън - бащата на информационната теория, заслужава да бъде изследван. Айнщайн и Тюринг за Гудман са далечни и твърде неразбираем свят, но Шанън винаги е изглеждал като човек, с който той би прекарвал време.

След известно проучване на живота на учения, Гудман заключва, че мнозина от нас може да извлекат полза от уроците и навиците, които са стояли зад труда на Шанън. Ето част от тях:

1. Ако усещате професията си като работа, може би искате да преосмислите това, което правите

Гудман озаглавява книгата си A Mind At Play. Защо? Защото именно това е правил Шанън: той олицетворява играещия ум. Той е възприемал всичко като игра – от теоретичната математика до строенето на роботи, играенето на шах и писането за изкуствения интелект.

Разбира се, трудни моменти е имало. Но те са забележително малко на фона на изключителния живот на Шанън и постиженията му.

Той разглеждал живота си като серия от игри и пъзели. Духът на любопитната игра го е тласнал към необичайни успехи.

2. Знайте кога да спрете

Шанън имал таванско помещение, което било пълно с полуизписани документи. Из дома му се мяркали безброй недовършени проекти; покани за изнасяне на лекции, на които той така и не отивал; награди, които не приемал.

Ученият не бил човекът, който завършвал това, което започвал. Макар това да звучи противоположно на всички съвети за продуктивност, Гудман смята, че това е истинска мъдрост. Не всичко, което създаваме, трябва да бъде пуснато в действие. Някои неща правим само за себе си.

Шанън работел, докато усети насищане. След това отмествал погледа си към нещо друго.

3. Не се вълнувайте от признанието отвън

За човек, който е носител на толкова много награди, Шанън не изглеждал да се вълнува от всичко това. Той имал изобилие от почетни университетски степени. Никога не преследвал награди.

Когато печелел нещо, се учудвал. Дори на моменти бил изненадван, че е бил номиниран за подобна награда.

Безразличието на учения към признанието отвън било напълно категорично. Казвал: Не ме вълнуват наградите.

4. Работете с ръцете си

От детските си години Шанън има навика да строи неща. Гудман смята, че в това има нещо, от което можем да се поучим. Колко души днес се чувстват добре, без да имат край себе си мобилен телефон, компютър, без да поправят колите си и т.н.?