Не е нужно да си финансист, за да управляваш добре семейния си бюджет. Достатъчно е само да спазваш следващите четири правила:

План на разходите
Харченето на пари хаотично никога не е било добра идея. За да управлявате разумно парите си, е задължително да имате месечен план на разходите.

Разделете парите си на три части: разходи за храна, за консумативи и непредвидени разходи. Най-вероятно второто перо ще е най-голямо, но и най-предвидимо – тук се включват всички месечни сметки, наем, лизинг или вноски по кредити.

Непредвидените разходи обикновено включват спешен ремонт вкъщи или на колата, извънредно пътуване, рожден ден на близък човек или дори покупката на нови дрехи.

Планирайте отрано
Въпреки че в България не е популярна практиката да планираш лятната си ваканция през януари, това може да спести доста пари на семейния бюджет. Ранните записвания често водят до 20% по-ниска оферта.

Големите покупки също могат да бъдат по-изгодни, ако ги разглеждате в перспектива. Набележете си желаните предмети и изчакайте да ги пуснат на промоция. Много хора си купуват сандали през есента и ботуши през пролетта. И плащат до 70% по-ниска сума.

Ограничете разходите
Редовно проверявайте за нови промоции мобилния си оператор, доставчика на интернет и телевизия. Често се оказва, че таксата ви може да бъде намалена, от което няма да спестите хиляди, но на годишна база икономията си струва.

Използвайте специалните карти за отстъпки в супермаркетите, с които получавате право да ползвате намаление. Купувайте си месечна карта, ако се возите на градския транспорт.

Подобрете не само съдържанието на портфейла, но и здравословното си състояние, като използвате всяка възможност да ходите пеша или да карате колело, наместо да наливате гориво в резервоара на колата.

Спестявайте
За по-голямата част от българските семейства спестяването на пари е невъзможно. Разходите на средностатистическото българско семейство са около 1534 лева при приходи в размер на 1254 лева, изчислиха наскоро специалистите.

Опитайте се обаче да заделяте настрана пари поне за допълнителните разходи, каквито са застраховки на колата, първия учебен ден на детето, ваканции покрай празниците и други подобни. Иначе те могат сериозно да разклатят бюджета ви.