Интересувате се от инвестиране в акции с дългосрочна стойност?

Почерпете опит от инвеститор ветеран, какъвто е Мохниш Пабрай.

Като ученик на милиардера Уорън Бъфет, той ще ви спести доста време в търсене на информация. И направи точно това преди дни, препоръчвайки две настолни четива за инвеститори.

Едната книга е “100 to 1 in the Stock Market” на Томас Фелпс. Въпреки че първото й издание излиза на пазара преди 50 години, Пабрай я определя като изключително добре написана. Тя ще ви научи как да увеличите своето състояние стократно чрез стратегията buy and hold, пише cnbc.com.

Тази стратегия е пасивна и включва закупуване на акции и задържането им за дълъг период от време, дори ако има краткосрочни колебания.

Втората книга, която основателят на Pabrai Investment Funds препоръчва, е “100 Baggers” на Кристофър Мейър. В нея ще прочетете как компании са успели да спечелят по 100 долара за всеки инвестиран долар.

Инвеститорите трябва да си зададат няколко въпроса, казва Мохниш Пабрай.

Сред тях са може ли бизнесът да се развива без да се влиза в дългове, може ли да реинвестира високата възвръщаемост и собствения капитал обратно при високи проценти и как да разберем дали компанията е хоумрън.

9 мита за парите, които могат да ви попречат да забогатеетеВ днешно време от всички страни валят финансови съвети, така че може би е трудно човек да различи добрите от лошите

За да илюстрира гледната си точка, Пабрай дава пример със Starbucks.

Когато компанията отвори магазин в САЩ, тя възвърна инвестицията си след две години. Когато отвори магазин в Китай, успя да върне парите си само за 12-15 месеца.

Това е възвръщаемост с астрономическа бързина, казва ветеранът. По думите му, Starbucks има способността много бързо да възвръща инвестициите си.

Бизнесът на компанията става все по-ефективен и поради една важна причина - вече дори не отиваме в кафенетата, за да поседим там известно време. Поръчваме предварително или само отскачаме до заведението, взимаме напитката и продължаваме по пътя си. Това носи на компанията още повече пари.

За да направите хоумрън, Пабрай препоръчва да потърсите бизнес, който може да се развива без дългове и да не е твърде скъп.