Вярно е, че има изобилие от причини, поради които може да се чувствате мрачни и нещастни на работното място. Гадните шефове са в челото на този списък. Скуката, прегарянето и натовареността са други фактори, с които може да се сблъсквате всеки ден.

Да кажем обаче, че този път не става дума за тях. Още тук можете да посочите вероятната причина – тази работа не е за вас. Поради това искате силно да напуснете и да си намерите нова.

Вероятно не можем да ви убедим да се съсредоточите върху нещо, което не ви прави щастливи, но ще кажем следното: понякога проблемът не е в работата, а е в човека.

Обидихте ли се? Нека да обясним. Лесно е да хвърлим вината на всичко около нас, това обаче невинаги е най-мъдрият ход. Понякога е желателно да спрем и да се вгледаме вътре в себе си – за да разберем кое ни кара да се чувстваме нещастни на работното място.

Предлагаме две страхотни обяснения за случващото се. Вие можете да ги промените веднага!

1. Приемате нещата лично

Обратната връзка от шефа, че идеята ви за осъществяването на проект не е удачна и след това прилагането на неговата идея... Вие буквално се раздирате отвътре, тъй като не виждате защо планът ви е бил отхвърлен. Не можете да повярвате, че сте положили толкова кръв, пот и сълзи, за да постигнете нещо, а то е заличено с едно махване на ръката.

Да не говорим за загубата на време. Кога ще започнат да се държат нормално? Да не смятат, че сте идиот? Вероятно ще отхвърлят и промените, които сте замислили и съвсем скоро ще предложите.

Този начин на мислене изглежда познат. Трябва да направите крачка назад. Добре де, три. Поемете бавно дъх. Негативната обратна връзка е част от работата. Тя не сочи, че не се справяте като професионалист. Всъщност гласи: „Добър старт, но нека да погледнем нещата от друг ъгъл“.

Не е леко в офиса да не стигнете до момент, когато приемате нещата лично. Това е част от работата и успеха. Опитайте се да промените настройката си. Ще забележите, че нивото на стреса доста рязко ще се понижи.

2. Очаквате нещата да се случват за една нощ

Вие имате страхотна идея! Всъщност знаете за нея вече 9 месеца. Споделили сте я с мениджъра, който също изглежда развълнуван от нея. Той ви обещава, че ще намерите средства за осъществяването й.

На свой ред вие честичко споменавате за нея. Колко пъти можете да понесете израза „Работи се по въпроса“ или „В списъка със задачи е“, преди да решите, че тя никога няма да се реализира?

Това, без капка съмнение, е едно от най-объркващите и смущаващи неща, когато работите с други хора в компанията.

Независимо колко надежди имате за промяна, за която другите не милеят, това не е основателна причина да се чувствате нещастни на работното място.

Приемете като положителен знак, че идеята ви е била изслушана. Защото, знаете ли, има компании, в които дори и това няма да ви бъде предложено.

Опитайте се също така да изпробвате дали търпеливостта ви може да ви се отплати след време. Пренаписването на целите също може да е ключово за осъществяването на промяната.