Само преди дни ви информирахме, че на 89-годишна възраст почина Джак Богъл, който е смятан за един от най-великите инвеститори в света.

Богъл е създател на първия индексен фонд в света, който дава възможност на инвеститорите да постигат висока доходност при ниски разходи.

Компанията на Богъл Vanguard Group днес управлява активи за над 5 трилиона долара, а състоянието му преди смъртта му се оценява на скромните 80 млн. долара.

Сумата, която е сравнително малка, в сравнение с други от известните инвеститори, се дължи на факта, че Богъл е дарил голяма част от своето богатство, а и регулярно дарява и заплатата си.

Инвестиционната легенда споделя през 2012 г. пред New York Times, че съжалява само за едно-единствено нещо: „Би ми се искало да можех да даря повече пари за благотворителност“, казва той.

Повечето от дарените средства от Богъл са за образователни институции, като например за Blair Academy и Университета Принстън. Той е учил в двете учебни заведения, като дори е получавал и стипендии оттам.

Именно даденото му там образование оформя характера му, пише CNBC.

Богъл е роден през 1929 г. и учи много за живота и парите от начина, по който семейството му преминава през Голямата депресия.

Грешката, която струваше на Джак Богъл 1 млрд. долараThe Vanguard Group днес управлява активи за 5 трилиона долара


„Имаше доста трудни моменти и аз започнах да работя на 10-годишна възраст, като разнасях вестници, а по-късно станах и сервитьор“, спомня си той пред NY Times. “Научих, че трябва да работиш за това, което получаваш“.

Научих своите уроци по трудния начин, казва той две години по-късно, когато дава интервю за Sacramento Bee. „Когато получаваш подобни уроци на такава крехка възраст, по-добре е да запретнеш ръкави и да работиш усилено“.

Не много от хората обаче получават подобни уроци за парите в миналото си. Всъщност днес все повече американци се чувстват все по-уверени във финансово отношение

През миналата година Националеният съвет на финансовo-образователните институции създаде анкета с 30 въпроса, насочени към доходите, спестяванията и финансите на пълнолетните хора. Общо 25 000 души се включиха в анкетата, но само половината от тях успяха да я минат успешно. Средният им резултат бе 64%.

През 2017 г. Financial Engines оповести, че 47% от американците се чувстват по-сигурно във финансово отношение днес, отколкото преди 5 г. От организацията обаче също задават свои 11 въпроса на избран кръг от американци, като само 6% от тях преминават успешно изпита.

Една от фондациите на Богъл - John C. Bogle Center for Financial Literacy, има за цел да образова американците на основните финансови принципи – да живееш под възможностите си, да не взимаш ненужни заеми, да спестяваш и инвестираш умно, като диферсифицираш, да минимизираш инвестиционните разходи и да мислиш от рано за годините си в пенсия.

Целта е, освен да се продължи финансовото образование на гражданите, да им се предостави възможност да инвестират в индексните фондове, които са характерни със своите ниски такси, като по този начин в бъдеще можете да постигнете целите си и своята финансова независимост.

Vangard, която е най-голямата организация в света в сферата на взаимните фондове, разполага днес с повече от 20 млн. инвеститори от над 170 страни и активи за над 5 трилиона долара.

Индексните фондове са финансов инструмент, който е даван като един от най-добрите варианти за инвестиции от страна на други известни инвеститори и милиардери,като Уорън Бъфет, Марк Кюбан и Тони Робинс.

Те следят представянето на съответен индекс, като притежават всички акции в него, имат ниски такси и по този начин елиминират риска от притежание на една-единствена акция.