Хората обикновено гледат филми за забавление, но някои от тях могат да са много поучителни, особено когато става въпрос за управление на пари. Често във филмите са застъпени злободневни проблеми като алчност, корупция и последствията, до които те водят.

Ето някои финансови поуки, които могат да се вземат от популярни филми.

1. „Евтиното е скъпо“ (1986)

Този филм от 80-те години на миналия век, с участието на Том Ханкс и Шели Лонг, е идеален пример за това как купувачите на имоти вземат емоционални решения вместо рационални.

Главните герои бързат да се сдобият с имота на своите мечти, подтиквани от продавача. Те обаче трябва да направят много по-сериозно проучване на покупката си. Необходимите ремонти впоследствие ги карат да изхарчат трудно спечелените си спестени средства.

Изводът: Ако обмисляте покупка на имот, направете всички необходимиет проучвания предварително, преди процеса на покупка. Не правете емоционални решения и си съставете реалистичен бюджет, въз основа на онова, което можете да си позволите.

2. “Уолстрийт“ (1987)

Във филма от 1987 година младият търговец на ценни книжа Бъд Фокс, в ролята Чарли Шийн, се влюбва в начина на живот на богат и влиятелен инвестиционен банкер (в ролята Майкъл Дъглас).

Фокс харчи средства, с които не разполага, за луксозен апартамент и скъпи произведения на изкуството, само за да живее като своя идол.

Доходът му не е достатъчен, за да поддържа този начин на живот и на Фокс се налага да използва непозволена от закона „търговия с вътрешна информация“. Филмът показва как инвеститорите на Уолстрийт са склонни да поемат рискове, за да поддържат начин на живот, който не могат да си позволят.

Изводът: Спечелените с труд и честност средства ще ви служат в дългосрочен план много по-добре. Доброто управление на тези средства и разумното им харчене ще ви научат да живеете в „границите на възможностите ви“ - основен съвет, който трябва да спазвате, за да поемете по пътя към забогатяването.

3. „Недосегаемите“ (1987)

Този филм с участието на Робърт Де Ниро ще ви накара сериозно да се замислите за това дали трябва да си плащате данъците. Историята сочи, как въпреки всички усилия на ФБР да прибере мафиотския бос Ал Капоне зад решетките въз основа на някакво сериозно престъпление, единственият мотив е „неплатени данъци“.

В крайна сметка Капоне е арестуван с помощта на счетоводител.

Изводът: Плащайте си редовно данъците!

4. „Социалната мрежа“

Филмът от 2010 година загатва, че Марк Закърбърг, основател на най-голямата социална мрежа в света, в известна степен е откраднал идеята от близнаците Уинклевос, наели го, за да направи социална мрежа, подобна на Facebook.

Както става ясно от филма, двамата братя не са имали формален договор, с който да наемат Закърбърг и който да урежда правата върху продукта. След дълга съдебна битка, в крайна сметка съдът отрежда една доста прилична сума за близнаците.

И все пак тя е само една малка частица от това, което представлява Facebook към днешна дата.

Изводът: Грижете се за легалната страна на бизнеса си и не пренебрегвайте дългосрочната му перспектива.

5. “Вълкът от Уолстрийт“

Филмът от 2013 година разказва историята на Джордан Белфорт – брокер на акции, който може да продаде всичко на всеки.

Белфорт, в ролята Леонардо ди Каприо, научава, че няма значение дали клиентите му печелят или губят, важното е да изкарва комисионни от техните средства.

В резултат на това Белфорт въвлича много от клиентите си в покупката на „ужасни акции“, което им носи огромни загуби. И докато клиентите му губят милиони, Бълфорт се превръща в един от най-богатите на Уолстрийт.

Изводите: Не се оставяйте убедителни хора да ви продават инвестиционни мечти с обещания за голяма пазарна доходност, преминаваща значително границите на нормалното.