Фонд, управяващ 120 млрд. долара и основан от професор по математика и дешифратор от Виетнамската война, постига по-добри доходности дори от великия инвеститор Уорън Бъфет, пише Markets Insider.

Създаден от Джим Саймънс, днес едни от най-големите инвестиции на Renaissance Technologies са Chipotle и Facebook, както и редица фармацевтични компании.

В последните 30 г. най-добрият фонд на компанията Medallion отчита средногодишна доходност от 39%, след приспадането на таксите, става ясно от нова книга на Грег Закърмън, озаглавена The Man Who Solved The Market.

Доходността от 39%, или 66% преди такси, е доста по-висока от 16% на Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет, както и 10% средно на година, постигнати от S&P500 за този период.

Невероятното представяне на Medalion означава, че ако бяхте инвестирали 1 долар във фонда през 1988 г., днес сумата вече би нараснала до 27 000 долара, в сравнение със 107 долара, които би ни дала инвестицията в Berkshire и 20 долара в S&P500.

Фондът обаче е затворен за външни инвеститори от 1993 г. насам, като вложения в него могат да правят само настоящи и минали служители на Renaissance, както и техните семейства.

Въпреки това си струва да проследим най-големите вложения на хеджфонда, като данните са към края на третото тримесечие, или 30 септември 2019 г.:

1. Bristol-Myers Squibb

Най-голям дял в портфейла на фонда има фармацевтичната компания, като вложението е за 1.66 млрд. долара. Bristol-Myers Squibb работи по лекарства за лечение на рак, СПИН, диабет, сърдечно-съдови заболявания и др.

Преди броени дни компанията получи одобрение за придобиването на Celgene, като сделката се оценява на 74 млрд. долара.

2. Chipotle Mexican Grill

Renaissance има инвестиция от 1.61 млрд. долара в Chipotle Mexican Grill. Компанията разполага с над 2500 ресторанта за бързо хранене.

3. Verisign

Саймънс и екипа му имат дял на стойност 1.56 млрд. долара в компанията. Verisign предлага услуги за интернет сигурност и регистрация на домейни.

20 навика на Скрудж, с които ще станете богати Разбира се, няма да се ограничим със скъперничество, трябва да се печели и да се повече мисли

4. Celgene

Още една фармацевтична компания присъства сред топ 10 на вложенията на Renaissance. Celgene, както посочихме по-горе, ще бъде придобита от Bristol Myers-Squibb. Делът на фонда в компанията, разработваща лекарства срещу рак, се оценява на 1.54 млрд. долара.

5. Novo Nordisk

Датската фармацевтична компания разработва лекарства за лечение на диабет, хемофилия, човешкия растежен хормон, наднормено тегло и др. Renaissance държи акции на стойност 1.28 млрд. долара в компанията.

6. Palo Alto Networks

Renaissance притежава дял от 1.19 млрд. долара в Palo Alto Networks. Компанията работи в сферата на киберсигурността, облачните технологии, както и разработването на софтуерни решения за бизнеса.

7. Biogen

Компанията произвежда лекарства за лечение на Алцхаймер, Паркинсон, множествена склероза и др. Вложението в Biogen се оценява на 983 млн. долара.

8. Vertex Pharmaceuticals

Renaissance има дял от 982 млн. долара в компанията. Vertex разработва лекарства за лечение на СПИН, хепатит С, рак и др.

10 личности, които днес щяха да са по-богати от Джеф Безос Историята помни несметните богатства на...

9. Gilead Sciences

Компанията произвежда антивирусни продукти срещу грип, ХИВ/СПИН, хепатит и др. Renaissance има дял от 934 млн. долара в Gilead Sciences.

10. Facebook

Renaissance има дял от 880 млн. долара в акции на Facebook. Социалната мрежа притежава WhatsApp, Instagram и Oculus.

* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.