През новата година Русия, Южна Африка и Мексико ще бъдат сред най-зорко следените от инвеститорите пазари, научаваме от материал на Bloomberg.

Тези страни ще предлагат едни от най-атрактивните възможности за инвестиции сред развиващите се икономики, смятат експертите, които тази година ще залагат на пазари, където политическият климат се подобрява и чиито активи са по-неподатливи на външни сътресения.

Bloomberg ни запознава със седемте развиващи се икономики, за които инвеститорите смятат, че отговарят в най-пълна степен на тези условия.

Русия

За инвеститори, които прилагат стратегията carry trade (при която инвеститорите купуват валути на страни с по-висок основен лихвен процент, продавайки такива с по-нисък), руската рубла е един от най-добрите залози. Според UBS Group осъществяване на carry trade с рублата потенциално може да генерира възвръщаемост от 26% през следващите 12 месеца.

Освен че поддържа относително високи лихви, Русия се облагодетелства от повишаващите се цени на петрола. Този факт допринася за това фондовият пазар на страната да бъде „очевиден кандидат“ за инвестиции, според NN Investment Partners.

Южна Африка

Някои инвеститори считат, че властта на президента на ЮАР Джейкъб Зума ще отслабва, повишавайки привлекателността на южноафриканските ценни книжа, особено предвид факта, че страната вероятно ще избегне понижение на кредитния си рейтинг.

Мексико

Мексиканското песо е най-привлекателната сред валутите в страните от Латинска Америка. Освен че е евтино, песото ще се облагодетелства от агресивната политика на централната банка на Мексико, както и от президентското упраавление в САЩ, което не е толкова протекционистко, колкото се очакваше, коментира главният рисков директор на Ebury Partners Енрике Диаз-Алварез.

Бразилия

Облигациите на петролния гигант на Бразилия Petrobras са „все още евтини“, конвертируемите облигации на Banco do Brasil имат потенциал за ръст, а Samarco е агресивен залог, тъй като минната компания най-вероятно ще поднови дейността си тази година и ще предоговори облигациите си. Това е мнението на Карлос Грибел – ръководител на отдела за фиксиран доход към Andbanc Brokerage.

Чили

Morgan Stanley, JPMorgan Chase & Co. и BTG Pactual Group се обединяват около мнението, че чилийските акции ще се облагодетелстват от покачващите се цени на медта и от перспективата за повече пробизнес политики след президентските избори тази година.

Индия

Предвид възможността за завой към протекционизъм от страна на Съединените щати под управлението на Тръмп, активите на Индия изглеждат все по-привлекателни.

Решението на министър-председателя на страната Нарендра Моди да изтегли от обращение банкнотите с висока деноминация може да доведе до застой и да предизвика допълнителни съкращения на лихвите в Индия, което ще е добре за облигациите.

Индонезия

Много от компаниите, включени в бенчмарк индеса на страната, са ориентирани към вътрешния пазар фирми или минни компании, които би трябвало да се облагодетелстват, ако цените на никела и въглищата продължат да се покачват през 2017 г.

Индонезийските облигации пък са постоянен фаворит на инвеститорите, особено след като дефицитът по текущата сметка на платежния баланс на страната намаля през последните години.