Все по-често на трейдърите им се случва да се сблъскват с това понятие. Финансовата криза до голяма степен промени утвърдените правила за взаимовръзките в капиталовите пазари. Реакциите, които предизвикват някои новини, са изцяло противоположни на това, което се случваше, докато в сила беше глобалният икономически възход и бичият пазар. Тълкуването на макроикономическите индикатори бе далеч по-логично и рационално, съответно и по-лесно предвидимо.

Какво се промени?!

Фалитите на огромни институции, огромният спад в стойността на активите, загубата на инвеститорско доверие доведоха до драстични промени в структурата и функционирането на пазарите. Ликвидността в някои сектори намаля осезаемо, повиши се волатилността, съответно и рискът за спекулативните трейдъри.

Пазарните участници трябва да обръщат все по-силно внимание на драстичните промени във всеки отделен сегмент, тъй като това неминуемо оказва влияние и върху останалите сектори. Най-силно повлиян и най-комплексен в това отношение е валутният пазар, тъй като всеки един актив е оценяван в парична стойност.

Очевидно в това отношение на първо място внимание трябва да се обръща на щатския долар като основна международна валута и основен измерител на стойността на повечето активи. Тоест, всяко силно поскъпване и възходящо движение на щатските фондови пазари оказва натиск върху зелената валута и обратно - при обезценка на активите, част от спада се компенсира от поскъпване на долара спрямо останалите основни валути.

При оценката на фундаментални икономически фактори е характерно, че позитивните сигнали по правило водят до повишаване на стойността на валутния курс на съответната парична единица, в следствие на повишена покупателна способност и икономически ръст. Но през последните няколко месеца движенията на щатската валута показаха, че това се отличава коренно от сегашната реалност.

Позитивните сигнали водеха до възвръщане на инвеститорското доверие, очаквания за преминаване на пика на кризата и съответно до бурен ръст на фондовия пазар. Тоест, нелогично, но сигналите за стабилизация в щатската икономика водят до силно поевтиняване на долара и обратно. Тази обратна зависимост важи в пълна степен и за японската йена, която също е считана за основен индикатор за инвеститорските настроения и склонността към рискови вложения.

В следващите седмици и месеци може да се очаква, че определянето на пазарния тренд отново ще зависи в главна степен от психологическото колебание между страха и позитивизма. Нестабилността и съмненията ще се запазят, докато не се получат достатъчно ясни сигнали за дългосрочното състояние на глобалната икономика.

Отвори демо сметка

Отвори реална сметка

Александър Николов, Head of Trading&Analyses, City Capital