Как да се подготвим за рецесия? 18-те препоръки на милионер

© Pexels
Притеснявате се за финансовите си дела през настоящата година?
Предстоящите месеци определено пораждат тревога.
Докато всички се притесняват за икономическия растеж, разумно е да обмислите какво можете да направите при рецесия.
Ключът към успеха е да започнете още сега, за да сте в най-добра позиция, ако рецесията започне след 6 или 12 месеца.
За целта ще използваме съветите на Ан Каплан, създател на финтех компания за милиони долари. По думите й, рецесията е и време на нови възможности - например да сложите финансите си в ред.
-
Подгответе фонд за спешни нужди за 12 или 24-месечен период. При стабилна икономика експертите препоръчват да разполагаме със спестени пари за 3 до 6 месеца. Други обаче са на мнение, че трябва да разполагаме с ресурси за 12 до 24 месеца.
-
Намалете лихвите по задълженията си. Ако можете да намалите лихвите по кредитната си карта, направете го. Обсъдете възможностите с банката.
-
Подгответе се да вземете пари назаем. По време на рецесия много хора се налага да вземат пари назаем. В това лошо няма. Когато обаче лихвите са високи, кредитодателите ще обърнат по-сериозно внимание на кредитното ви досие. Погрижете се е да е добро.
-
Поддържайте кредитните си сметки активни. Сега не е моментът да се паникьосвате и да анулирате кредитните си карти. Това, че са създадени отдавна, е важно за кредитния ви рейтинг.
-
Прегледайте ипотеката си. Помислете за предоговаряне.
-
Ако имате ипотечен дълг с ниска лихва, не правете промени. Много хора вярват, че изплащането на дълг по време на рецесия е умна идея. Аз не съветвам да правите това. Правете минимални плащания и винаги имайте достъпни пари, пише CNBC.
-
Купувайте на едро, ако можете да си го позволите.
-
Отдайте предпочитание на замразените храни.
-
Ориентирайте се към по-евтините марки. Торбички за боклук, крушки, хартия, шампоани - това са продукти, при които сериозна разлика в качеството често няма.
-
Изчислете разходите за гориво. Ако ви предстои да пазарувате и да пътувате по други задачи, обмислете как да направите няколко общи курса и да спестите гориво.
-
Създайте своя фонд за спешни случаи, преди да инвестирате в спада. Не започвайте да инвестирате в дългосрочен план, докато не бъде готов вашият спешен фонд. Загубата на доход може да ви потопи в дългове, а дългът с висока лихва може да противодейства на възвръщаемостта на инвестициите.
-
Инвестирайте в индустрии, които са устойчиви на рецесия.
-
Търсете отрицателни корелации. Диверсифицирайте портфолиото си, като купувате класове активи, които имат ниски или отрицателни корелации по двойки. Това може да помогне за минимизиране на сумата пари, която губите в краткосрочен план, ако акциите продължат да се понижават, тъй като един клас активи ще има тенденция да се повишава в стойност, докато другият пада.
-
Ако планирате промяна в кариерата, огледайте се за професии, които са устойчиви на рецесия. В противен случай нито една работа няма да ви осигури стабилност.
-
Потърсете допълнителен източник на приход.
-
Продайте ненужните си вещи.
-
Подобрете уменията си. Чрез образование или друг подход увеличете стойността си на пазара. Запишете се на курс, бъдете доброволец и т.н.
- Не се паникьосвайте. Рецесията няма да бъде вечна. Ако загубите работата си или приходите ви намалеят, може да се наложи да затегнете колана и да започнете да харчите от фонда за спешни случаи. Добрата новина е, че рецесията има край.
Българският бизнес
- Мобилната платформа за пазаруване tbi buy в партньорство с магазини ЗОРА
- Минималистичен дизайн: Системата Planar от Hörmann
- Първа копка на Kenar Residence и AMur Homes на бул. Сливница