Щом се случи веднъж, може да е по невнимание. Вторият път вече е повод за притеснение. Възможно е да се превърне в навик, а това не е никак добре.

Когато колегата обичайно краде идеите ви, трябва да предприемете адекватни мерки. Важно е да не се боите да кажете своето мнение.

Ето 5 начина на действие:

1. Успокойте се

Не се затваряйте в себе си с упреци към колегата. Вместо това използвайте няколко мига време, за да се успокоите и да съберете мислите си.

Ако можете да съберете доказателства за некоректното отношение на колегата, направете го. След това не си позволявайте втори път да се усъмните в факта, че всеки край вас може да бъде потенциален крадец на работните ви идеи.

2. Поговорете с колегата си – задавайте въпроси, не отправяйте обвинения

Вместо да обвинявате колегата, че е откраднал идеята ви, просто го попитайте какво мисли по въпроса. Може да има логично обяснение – вие ще прецените дали е уважително или не.

3. Ако проблемът не се разреши, действайте смело

Не бъдете отмъстителни, но бъдете уверени, че трябва да отстоите своята позиция.

4. Разберете на кого можете да имате доверие

За да предпазите от кражба на идеите си, запомнете с кого сте говорили и какво точно сте си казали.

Попитайте се кой във фирмата е точният човек, с когото можете да споделите своите идеи – това трябва да е служител, който отговаря за тяхното изпълнение и може да прецени доколко работещи са те.

5. Подобрете своята идея и генерирайте нови

Можете да преборите колегата, който ви краде идеите, чрез това, че вие сами сте ги измислили. Вие знаете защо са ви хрумнали, как можете да ги реализирате най-добре и как можете да генерирате нови.