Според проучване от 2006 г. на университета Дюк, 40% или повече от нещата, които вършим ежедневно, са навици.

Навиците имат много важна цел: те спестяват част от работата на мозъка, като заточават определени повтарящи се задачи в малка част в средата му наречена "базални ганглии."

Отделяйки определени повтарящи се функции в тази много малка и почти незначителна област, мозъкът се освобождава, за да се занимава с функции на по-високо ниво.

Навиците контролират нашия живот, като подсъзнателно ни тласкат към успех и щастие или към провал и нещастие.

Американският автор Томас Корли, който в продължение на пет години е следил и анализирал ежедневната дейност и навиците както на заможни хора, така и на такива, които живеят в бедност (по-конкретно 233 богати и 128 бедни), е открил 10 основни навика, които разделят богатите от бедните.

Той ги нарича „навици на богатите“.

Вижте още: 14 изненадващи неща, които засягат волята и вземането на решения

Тези хора, които са придобили „навиците на богатите“ от своите родители, от ментор или чрез уроците от живота, успяват в живота. Тези, които така и не ги научават и вместо това са обремени с така наречените „навици на бедните“, живеят оскъдно, имат финансови проблеми, лошо здраве и като цяло не са щастливи.

За да разберем по-добре процеса на добавяне и премахване на навици, е важно да разберем как се формират навиците и как се премахват психологически от нашия мозък.

Навиците се съревновават в мозъка.

Невроните, или мозъчните клетки, се състезават за място в нашия мозък. Това място е като недвижим имот в мозъка. Точно както по света има голямо търсене на крайбрежни имоти, в мозъка има търсене на такъв тип място.

За да придобием ново умение, да научим нов факт или да си създадем нов навик, ние трябва да прокараме нов неутрален път в нашия мозък.

Създаването на нов неутрален път обаче не е толкова лесно. Това е така, защото старите ни неврални пътища са много алчни и не искат да отстъпва от своето място в мозъка. Те се борят, за да го запазят от други натрапващи се неврони.

Новите дейности, които се опитват да създадат нови неврални пътища, трябва да се конкурират за това място в мозъка със старите неврални пътища (старите дейности).

Точно по тази причина отказът от стар навик е толкова труден. В главите ни се води борба за място в мозъка, когато се опитваме да си създадем нови навици.

Използвайте старите си навици, за да създавате нови.

Вижте още: 10 неща, които богатите хора правят, а бедните не

Най-добрият начин за придобиване на място в мозъка, което е заето от старите навици, е като налагаме новия навик върху стария.

Мислете за съществуващ навик като за влак върху релси, само че той се намира в мозъка ви. Ако добавите новия си навик към същия този влак, сякаш е нов пътник, мозъкът няма да се противопостави, защото не се опитвате да поемете контрола над влака.

Вие просто се возите. Когато един стар навик не възприема новия като заплаха, в мозъка няма борба за място. И така се ражда новият навик.

Ето как става: Да кажем, че искате да си създадете нов навик да четете по 30 минути на ден неща, свързани със самоусъвършенстването и да кажем, че имате стар навик да тренирате по 30 минути на ден върху степер.

Ако поставите книга върху машината и четете, докато тренирате, ще си създадете нов общ навик, които ще ви остане.

Друг пример: Ако имате навик да пиете кафе всеки ден и искате да си създадете нов навик да пиете по чаша вода всеки ден, можете да пиете водата преди или след като изпивате всяка чаша кафе. Този нов навик също ще ви остане.

Използвайки тази стратегия за формиране на навици, можете без проблеми да си формирате нови навици за трупане на богатство, които ще ви останат. Всеки навик, които включвате в живота си, има ефект на натрупване.

Те са като инвестиция в успеха ви. С времето тези навици ви придвижват все повече и повече към постигането на успех в живота.

Колкото повече ежедневни навици, свързани с успеха, си създавате с времето, толкова повече се приближавате към успеха. А богатството в крайна сметка ще последва.