Малко след полунощ е в петък, 31 юли, а каналът Todd Capital Options Community с месечен абонамент от 20 долара в Slack, който е предпочитан от хиляди начинаещи трейдъри на опции, кипи от живот.

Безработицата скача, а правителствата по света отчаятно се опитват да се справят с икономическия срив. Членовете на тази онлайн група обаче купонясват, сякаш е 1999 г., преди спукването на дотком балона.

Въпреки пандемията, Amazon, Apple, Facebook и Google обявяват невероятни финансови резултати - 205 млрд. долара общи продажби за тримесечието и 34 млрд. долара печалба в период, в който БВП на САЩ пада с 33% на годишна основа.

Седмици наред младите членове на този клуб трупат със спекулативна цел кол опции, използвайки мобилното приложение за търговия Robinhood. Сега са готови да осребрят инвестициите си.

За тези спекуланти притокът на адреналин се превърна в еуфория, след като Apple не само отчете по-добри от очакваните резултати, но и обяви сплит на акциите в съотношение 4 към 1, привличайки още повече дребни инвеститори на купона.

Добре дошли на борсата в стил Robinhood.

От февруари, след срива на световната икономика под тежеста на пандемията от коронавирус, милиони новобранци, въоръжени с чекове за помощи на стойност 1 200 долара и с много свободно време, започнаха да търгуват през стартъп компанията от Силициевата долина Robinhood, основана през 2013 г. от българина Владимир Тенев (33 г.) и Байджу Бат (35 г.)

Младите предприемачи създават своя продукт, като използват формулата, която Facebook направи популярна – приложението им е безплатно, лесно за ползване и пристрастяващо.

А Robinhood, кръстено на легендарния разбойник, който отнема от богатите и дава на бедните, има мисия, зад която много от милениалите могат да застанат – да “демократизира финансите за всички.”

COVID-19 и притокът на държавни помощи се оказаха манна небесна за Robinhood. Компанията се е сдобила с над 3 милиона нови потребители от януари, което е увеличение с 30%, и очаква приходи от 700 млн. долара тази година, което би било 250% ръст спрямо 2019 г., пише Forbes, позовавайки се на запознат източник.

Моделът на търговия без комисиони на Robinhood вече е стандарт в установени компании, като TD Ameritrade, Fidelity, Schwab, Vanguard и Merrill Lynch.

А трейдърите на Robinhood движат цели пазари. Определени акции, като тези на Tesla, Cronos, казино оператора Penn National Gaming и дори фалиралата Hertz, се превърнаха във фаворити и бяха подложени на сериозна волатилност ежедневно.

Бичият пазар по време на COVID беше подарък свише за брокерите, но Robinhood и неговата армия от трейдъри новобранци изпъкват пред конкуренцията.

“Мисля, че станахме свидетели на уникална ситуация в историята на финансовите пазари,” казва пред Forbes Тенев, който работи дистанционно от дома си недалеч от централата на Robinhood в Менло Парк.

Трейдърът аутист, който срина пазарите, спечели и изгуби $58 млн.Съдът спести затвора на Навиндер Сарао и той ще може да се върне към анонимността, за която копнее

“Обикновено, когато пазарен срив е последван от рецесия, трейдърите на дребно се изтеглят. Институциите се облагодетелстват . . . В този случай клиенти на Robinhood започнаха да отварят нови сметки, а съществуващите клиeнти започнаха да наливат нови средсгва. Това е положително за обществото и нашата икономика, ако милиони инвестират, когато други не биха.”

От създаването си Robinhood е проектирана така, че да печели от продажбата на данните за търговия на своите клиенти на същите акули на Уолстрийт, които в продължение на години натрупаха милиарди от това да надхитряват инвеститорите. Всъщност, анализ разкрива, че колкото повече рискове поемат клиентите на Robinhood в своите хиперактивни акаунти, толкова повече стартъп компанията от Силициевата долина печели от финансовите акули, на които продава поръчките им.

И макар дейноста на Robinhood да създаде някой и друг милионер, тя също така заблужава едно цяло поколение, че успешната търговия с опции е също толкова успешна, колкото да преминеш на следващото ниво във видеоигра.

През юни Robinhood станаха свидетели от първа ръка на това какво може да се случи, когато такива инструменти се рекламират на неопитни инвеститори.

Макар и да е невъзможно да се отсее всеки фактор, допринесъл за едно самоубийство, един от новите клиенти на Robinhood - 20-годишен студент от Илинойс, отне собствения си живот, след като по погрешка решил, че заради една от сделките си в Robinhood е задлъжнял с над 730 000 долара. Неговата смърт предизвика въпроси от страна на няколко щатски конгресмени относно безопасността на платформата.

Въпреки тези проблеми, милиони продължават да прииждат към пристрастяващото приложение, а Тенев и Бат разполагат с потенциална златна мина, която напомня на Facebook в дните й преди IPO-то. Със засилването на дейността в условията на COVID-19, Robinhood набра 800 млн. долара от рискови капиталисти, като в крайна сметка пазарната й оценка достигна 11.2 млрд. долара, което осигуярва на нейните съоснователи лично състояние от по 1 млрд. долара на хартия.

След като обаче Morgan Stanley придоби за 13 млрд. долара E-Trade през февруари, а Schwab купи TD Ameritrade за 26 млрд. долара, някои анализатори смятат, че Robinhood може да достигне 20 млрд. долара пазарна оценка, ако излезе на борсата или бъде придобита.

Проблемът е, че Robinhood предложи на света история за това как помага на малкия инвеститор, която, всъщност, е точно противоположна на нейния бизнес модел – да продава информация за малкия инвеститор на богатите пазарни играчи с много остри лакти.

Възходът на Тенев и Бат не е нещо непознато в настоящата технологична ера.

Двамата се запознават в Станфордския университет през лятото на 2005 г. “Имахме някои поразителни паралели в живота,” казва Бат пред Forbes. “И двамата бяхме единствено дете в семейството, и двамата бяхме израснали във Вирджиния, учехме физика в Станфорд, и бяхме деца на имигранти.” Семейството на Тенев емигрира от България, а това на Бат от Индия.

Тенев, чиито родители са служители на Световната банка, записва докторантура по математика в Калифорнийския университет, но прекратява следването през 2011 г., за да се присъедини към Бат в създаването на софтуер за високочестотна търговия.

Докато Тенев и Бат се образоват за това как действа високочестотната търговия, светът се възстановява бавно от кризата от 2008–2009 г. След протестите, известни като „Окупирай Уолстрийт“ и след като техен приятел ги обвинява, че печелят от една нечестна система, двамата решават да създадат Robinhood - приложение за търговия с име, което е насочено към равните условия за всички на пазара.

Най-очевидната иновация в него е това, че не се начисляват комисиони и че няма минимален баланс по сметка във време, когато дори нискотарифните конкуренти, като E-Trade и TD Ameritrade, печелят милиарди от такива такси.

Първоначално Тенев и Бат използват привлекателността на ексклузивността, за да генерират интерес. За пускането си през 2013 г. те ограничават достъпа, с което се натрупва списък от 50 000 чакащи. След това казват на потенциалните клиенти, че могат да се придвижат напред в списъка, ако препоръчат свои приятели.

Когато приложението излиза в Apple App Store през 2014 г., Robinhood вече има списък с 1 милион чакащи, като Тенев и Бат не са похарчили почти нищо за реклама.

Трейдърът, загубил почти всичките си спестяванияАкциите на компанията поскъпнаха с 57% вчера

Бат се вманиачава по дизайна на приложението, като се опитва да го направи възможно най-лесно за използване. Robinhood печели награда Apple Design през 2015 г., която е присъдена на едва 12 приложения през онази година. Милениалите започват да го свалят усилено.

До есента на 2019 г. Robinhood е набрала близо 1 млрд. долара финансиране, а пазарната й оценка се повишава до 7.6 млрд. долара, като компанията има 500 служители и 6 милиона потребители. Тенев и Бат, които са миноритарни акционери в Robinhood с дял от по над 10%, вече са богати.

Тогава, през септември 2019 г., Голиат свежда глава пред Давид. В рамките на 48 часа E-Trade, Schwab и TD Ameritrade - гиганти от индустрията, намаляват комисионите си до нула долара. Няколко месеца след това Merrill Lynch и брокерското подразделение на Wells Fargo ги последват.

С изчезването на този източник на приходи, акциите на брокерските компании поевтиняват, а TD Ameritrade скоро след това е придобита от Schwab, докато E-Trade попада в ръцете на Morgan Stanley.

Оказва се, че двамата милениали са направили нещо, което гиганти, като Vanguard и Fidelity, никога не успяха да постигнат. Те бяха нанесли финансов удар по лесните пари от комисиони, които хранеха поколения борсови брокери и формираха финасовата основа на брокерските компании на Уолстрийт.

Тайната добавка за успеха на Robinhood е нещо, което двамата съоснователи не обичат да рекламират - от самото начало Robinhood залага рентабилността си на нещо, известно като “плащане за поръчкопоток,” или PFOF.

Вместо да начисляват такси под формата на комисиони, Тенев и Бат печелят пари зад кулисите, продавайки информация за търговията на така наречените маркетмейкъри — големи, усъвършенствани компании, като Citadel Securities, Two Sigma Securities, Susquehanna International Group и Virtu Financial.

Тези големи компании вкарват данните за поръчките на клиентите на Robinhood в техните алгоритми и се опитват да извлекат печалба, като осъщестяват сделките, отнемайки по малко от цените купува/продава.

Robinhood не е измислила тези продажби на поръчки. E-Trade, например, печели около 200 млн. долара през 2019 г. от тази практика. За разлика от повечето си конкуренти обаче, Robinhood таксува компаниите за високочестотна търговия с процент от спреда на всяка сделка, а не фиксирана сума. Така, когато има голяма разлика между цена купува и цена продава, всички печелят, с изключение на клиента.

Нещо повече, тъй като клиентите на Robinhood търгуват с малки количства акции, те е по-малко вероятно да вляят на пазара и по-този начин не представляват голям риск за големите компании и техните модели. През първата половина на 2020 г. 70% от 130-те млн. долара приходи на компанията идват от продажба на поръчкопоток. През второто тримесечие тази сума се удвоява до 180 млн. долара.

Предвид опита на Тенев и Бат във високочестотната търговия, не е изненада, че те са структурирали своята компания така, че да привлича такъв тип акаунти, които са най-желани от клиентите им от Уолстрийт.

Какъв тип трейдъри са най-продаваеми за акулите гиганти от Уолстрийт? Тези, които преследват волатилни акции, без да се интересуват от размера на спреда, и онези, които търгуват спекулативно с опции. Затова Robinhood е замислена така, че да се харесва на поколението млади, неопитни инвеститори.

Освен търговията с акции, Robinhood подканва настойчиво тези неопитни трейдъри да търгуват и с опции, които са доста по-доходоносни.

Тези трейдъри също така са основна храна за реалните клиенти на Robinhood - боравещите с алгоритми гиганти от Уолстрийт. Според данни на Piper Sandler, Robinhood получава по 58 цента на 100 акции за договори с опции срещу едва 17 цента за 100 акции.

Опциите не са толкова ликвидни като акциите и се търгуват при по-големи спредове. От компанията твърдят, че едва 12% от клиентите й търгуват с опции, но тези сделки допринасят с 62% за приходите на Robinhood от PFOF през първото полугодие на 2020 г.

Най-привлекателните от тези сделки с опции са така наречените “лимитирани стоп поръчки,” които предоставят на купувачите възможността да зададат автоматично кога да излязат от дадена сделка в опит да защитят печалбите си или да ограничат загубите. През октомври 2019 г. Robinhood информира клиентите си, че вече предлага лимитирани стоп поръчки за опции - удобна функция, която на практика оставя търговията на автопилот.

“Тази стоп поръчка веднага се продава на високочестотен тредър, който вече знае какви са вашите намерения и къде ще продадете,” казва бивш високочестотен трейдър. “Това е все едно да напишете нещо тайно на лист хартия и да го дадете на брокера си, който след това го продава на някой, който има интерес да търгува срещу вас.”

От Robinhood отхвърлят идеята, че моделът им се възползва от неопитните трейдъри и твърдят, че повечето им клиенти се придържат към стратегия „купи и задръж“. От компанията заявяват, че продажбата на поръчкопоток е често срещана практика и че са спестили на клиентите си 1 млрд. долара тази година.

COVID-19 беше и благословия, и проклятие за Robinhood

Пандемията принуди милиони бъдещи клиенти на Robinhood да си останат у дома, без възможност да се развличат с неща, като спорт, и въоръжени с бърза интернет връзка и парични помощи от правителството. Robinhood вече има над 13 милиона акаунта - почти колкото Charles Schwab, която с 49 г. история зад гърба си и има 14 милиона.

Компанията промени живота към по-добро и на някои от своите клиенти, кото успяха със спечелените средства да погасят студентските си заеми, например.

Пандемията обаче разкри и слабите страни на Robinhood. По време на спада от 5% за един ден и последвалия скок в началото на март, клиентите на Robinhood нямаха достъп до сметките си в продължение на близо два дни, след като системите на компанията се сринаха. Разгневени клиенти нападнаха Robinhood в социалните медии, а срещу компанията бяха заведени над 10 дела.

В последните няколко месеца Robinhood се преструктурира тихомълком. Тенев казва, че тя прави големи технологични инвестиции, за да увеличи капацитета си. Голяма част от набраните наскоро 800 млн. долара ще бъдат използвани за ъпгрейди и увеличаване на служителите, които в момента са около 300.

След трагедията със самоубилия се студент интерефейсът на Robinhood за търговия с опции също беше преработен. Компанията обеща да помогне в образоването на своите клиенти относно силно спекулативното естество на търговията с опции.

От две години Robinhood говори открито за IPO. При лихви близо до нулата и скачащ пазар, възможността е налице, но тя няма да е тук завинаги.

По-добра опция, особено предвид настоящите проблеми на Robinhood, може би ще е продажбата на голяма компания, като Goldman Sachs, UBS или Merrill Lynch.

Подобна продажба със сигурност ще донесе милиарди долари на двамата съоснователи Тенев и Бат. А както знае всеки добър трейдър, много по-добре е да продадеш, когато можеш, отколкото когато ти се налага.