Работното място е създадено за екстроверти, казва Деб Лиу. Успехът ви често е обвързан със способността ви да споделяте, да говорите, да осъществявате контакти и да управлявате хора.

Лиу много добре знае това. Тя е главен изпълнителен директор на компания на стойност 4.7 млрд. долара. Описва се като изразено интровертна. Завършва с отличие инженерното си образование, “на практика без да говоря с когото и да било”, споделя тя пред CNBC. Упоритата работа тогава, допълва Лиу, била напълно достатъчна.

След това младата жена постъпва в Stanford Business School, където съвместната работа с колегите ѝ носела 50% от оценките ѝ. Това я накарало да потърси решение на проблема.

Лиу решава да погледне на екстровертността като практично умение, отколкото като на непостижима харастеристика на личността.

В бизнес училището това се изразява в поставяне на малки цели, като например, да говори поне три пъти седмично във всеки клас. Тя продължава да се упражнява така и по време на първата си технологична работа през 2002 г. като старши продуктов мениджър в PayPal.

За Лиу самоназначеното обучение за екстроверт се оказва сполучлив план, който й помага да се чувства комфортно и уверено в комуникацията с други хори - нещо, от което зависи успехът на кариерата й. Преди да стане главен изпълнителен директор на Ancestry миналата година, тя заема други ръководни позиции в PayPal, eBay и Facebook.

Ако се определяте като интроверт, може да използвате нейната стратегия. Лиу може да ви даде два съвета, ако искате да тръгнете по нейния път.

Заделете време за упражнения

На интровертите им е по-лесно да седнат назад по време на разговор или среща, мислейки си “Моят глас не е задължително да се чува точно сега”.

Тази нагласа не ви помага да бъдете по-добри в екстровертността. Вместо това, препоръчва Лиу, мислете за нея като за научаване на нов език. Не може да го усъвършенствате на мига, но може да го подобрявате с всяка следваща среща с другите.

Три съвета от две момчета, които създадоха приложение за 900 млн.долара Единият от тях напуска университета Станфорд, преследвайки идея, в която се влюбва

Например може да си поставите като цел да отидете на кафе с по-възрастен колега всяка седмица. Или може да организирате редовни срещи за генериране на идеи.

Работата върху малките цели

Поставайте си малки постижими цели, казва Лиу. Не се стремете да говорите по 10 пъти по време на среща. Вместо това започнете като изразявате мнението си само два пъти на събрание или пък веднъж, но всеки работен ден.

Този подход за поставяне на цели идва на помощ на Лиу, когато в екипа й се появява “изключително интровертен” служител. Тя го окуражава, поставяйки му задачата да говори веднъж по време на 30-минутна среща и два пъти по време на едночасова среща. С всеки следващ ден служителят забравял дискомфорта си. По-късно той става вицепрезидент на друга компания, където никой не го познава като “много, много тихия колега”.

10 житейски урока, за които никога не е късноВинаги, когато почувствате, че е време да действате, действайте. Без значение от резултата, ще се окажете по-умни отпреди

Трябва да знаете, че този процесът не върви винаги плавно, предупреждава Лиу. Не е изключено да се почувствате некомфортно, когато активно говорите и се срещате с други хора. Няма винаги да сте готови с перфектни коментари.

Това е част от упражнението, казва Лиу. С всеки следващ път ще ставате по-добри, но се изисква време.