До преди няколко години бреговете на Сомалия гъмжаха от пирати.

Проблемът срещна своя пик през 2011 г., когато бяха отчетени цели 237 инцидента с пирати покрай Сомалия и Аденския залив (морето между Сомалия и Йемен), което е над половината от всички подобни инциденти, регистрирани по света.

Пиратите често отвличат екипажи на кораби с цел получаване на откуп. Сомалийските пирати костват на международното морско корабоплаване 6.6 млрд. долара през 2011 г.

Няколко години по-рано група от датски бизнесмен и журналисти решават, че могат да помогнат.

Така се основава неправителствената организация FairFishing, която цели да „превърне сомалийските пирати в рибари” и да подобри живота в региона на Сомалийския полуостров чрез изграждането на местна индустрия, предава CNN.

Не само датските активисти виждат голям потенциал в сомалийската риболовна индустрия.

Страната разполага с най-дългата крайбрежна линия в Африка, като Организацията по прехрана и земеделие на ООН прогнозира, че страната може да лови 200 хил. тона риба на година. Това е около шест пъти повече от настоящите нива в Сомалия.

„Защо да не са рибари?”

„Идеята дойде преди 10 години, когато имаше доста пиратство в Сомалийския полуостров”, казва Клаус Биндслев, съосновател и председател на FairFishing.

„Бяхме няколко души в Дания, които обсъждахме защо се занимават с пиратство. Защо да не са рибари?”, разказва той.

Последиците от гражданската война през 1991 г., цунамито от 2004 г. и няколко силни суши доведоха до огромна безработица, високо ниво на криминалните активности и недостиг на храна в региона на Сомалийския полуостров, казва Биндслев.

„Всички мъже, които бяха в морето, участваха в гражданската война. Поради това целият опит и ноу-хау относно ловенето на риба на местната общност изчезна. Така понастоящем имаме цяло ново поколение и по-стари хора, които не знаят нищо за рибата”, казва датчанинът.

ООН изчислява, че износът на рибни продукти е донесъл 15 млн. долара на Сомалия през 1989 г., но гражданската война е пресекла растежа на тази индустрия.

Колапсът на властта в страната също отвори широко вратите за нелегален риболов от страна на чуждестранни играчи във водите на Сомалия. Местните рибари обвиняват тези действия за спада в добива на риба и обръщането към пиратството.

Моделът на FairFishing

FairFishing оперира в два полуавтономни региона на Сомалия – Сомалиленд и Пунтленд.

Първата стъпка е продажбата на лед на рибатите, така че да могат да съхраняват стоката си по-дълго време, казва Биндслев.

Така цената на рибата скача от около 50 цента до 2 долара в станцията и между 4 и 6 долара на пазара, тъй като е охладена и чиста, продължава той.

Снимка: FairFishing

НПО-то посочва, че вече работи с над 25 рибарски бизнеса, които заедно притежават над 50 лодки и 20 магазина.

Един от бизнесите, който се снабдява с лед от FairFishing, е Berbera Tannery, разполагащ с 10 лодки и 70 служители.

Дневният улов варира между 850 килограма и 1 300 килограма, като ледът помага рибата да се държи прясна достатъчно дълго, за да може да се изнася до съседния Джибути, посочват от фирмата.

"FairFishing е много важна”, казва Мохамед Юсуф, управляващ директор на Berbera Tannery.

„Риболовът помага на Сомалиленд да създава работни места. Всичките ни лодки са регистрирани в Сомалиленд, като всички наши рибари са от Сомалиленд”, добавя той.

Освен лед, FairFishing осигурява и оборудване, и образователни програми за местни готвачи, търговци на риба, рибари и жени домакини.

Сомалиленд - една непризната държава, която привлича инвестицииЧервено море е поле на битка между световните сили от векове

Грант в размер на 3.3 млн. долара от Европейския съюз, отпуснат през 2016 г., помага на датското НПО да финансира четири крайбрежни станции за риболов, три рибни пазара и работилница за лодки - първата по рода си в Сомалиленд.

Доклад на Nordic Consulting Group от януари 2019 г. посочва, че НПО-то помага за доходите на между 2 хил. и 3 хил. души в риболовната индустрия.

Така средният месечен доход за собствениците на лодки скача от 264 долара през 2012 г. до 1 288 долара през 2018 г. Заплатите на екипажа пък скачат с над 300% за същия период.

Спад в пиратството

Броят на пиратските нападения в региона на Сомалийския полуостров намалява значително от 2011 г. насам, като през 2017 г. има регистрирани 8 атаки, а през 2018 г. – едва три.

Международното морско бюро посочва, че това се дължи на множество фактори, като засиленото присъствие на международни сили във водите, наличието на частна въоръжена охрана по плавателните съдове, както и стабилизирането на сомалийската централна власт.

През миналата година, за първи път от две десетилетия, бяха издавани лицензи за риболов на чуждестранни играчи от сомалийското правителство. Над 1 млн. долара бяха събрани по този начин, като се очаква сумата да бъде инвестирана обратно в риболовния сектор.

Биндслев вярва, че риболовната индустрия в страната помага за пращането на пиратите в миналото.

До 2021 г. FairFishing се надява, че оборотът на сомалийските рибари, готвачи и собственици на обекти за хранене ще скочи до 10 млн. долара, посочва Биндслев.