Чрез своите книги, телевизионни участия и турнета Сузи Орман вдъхновява милиони американци да вземат по-правилни решения относно парите си, както и да избягват сериозни грешки.

Финансовият гуру ще е първата, която ще ви каже какво да не правите с парите си, което е по-важно дори от това какво да правим с тях.

Ето и 11 ценни съвета от Сузи Орман - един от най-добрите експерти в сферата на личните финанси:

1. Не бързайте да си купувате жилище

Притежанието на собствен имот е част от американската мечта. По този показател България заема едно от челните места в ЕС с около 90% собствени жилища. Моят дом – моята крепост!

Да, но според Орман не трябва да бързаме да си купуваме собствено жилище. Вместо да хвърляте доста пари по имота си, защо не инвестирате на фондовия пазар?

Понякога има смисъл да притежавате собствено жилище, но понякога е по-добре да живеете под наем. Всичко зависи от това къде живеете. Това важи в особена степен за по-скъпите градове.

Ако известно време живеете под наем, това ще ви позволи да увеличите спестяванията си, които да изпозвате като собствено участие при покупката на дом.

2. Дългът е робство

Никога, никога, никога няма да постигнете финансовата независимост, за която всички говорят, при положение че имате огромни дългове. Сузи Орман обаче подчертава, че не всички задължения са еднакви.

Ипотечният заем или студентският ви кредит са добри заеми, казва тя, тъй като лихвите за покупката на жилища са ниски, а парите, дадени за образование, по всяка вероятност ще ви се възвърнат, тъй като в бъдеще ще получавате по-висок доход.

Как да се справим с тревожните мисли, свързани с пари?Когато сме израснали в бедно семейство

Това обаче не важи за кредитните карти, които ползваме за покупката на редица ненужни неща. Лихвите по тях у нас са между 15 и 20%, но има и компании, които предлагат дори и по-високи. Ето защо трябва да внимаваме с тях.

3. Не купувайте кола на лизинг или пък нова кола

Според Орман ние никога, ама никога не трябва да купуваме кола на лизинг. Това означава, че ще изплащате няколко години кола, която в крайна сметка ще се е обезценила с над 50% от първоначалната си цена. Т.е. притежаваният от вас актив вече няма да е толкова скъп.

Ето защо тя препоръчва да се купуват коли втора употреба, които обаче са от проверен дилър или търговец.

4. Не харчете, за да впечатлявате

Харченето на пари, за да впечатлите други хора, ще ви донесе стрес и евентуално задължения в бъдеще. Ето защо експертът препоръчва да работим усилено, да харчим умно парите си, тъй като няма нищо по-впечатляващо от финансовия успех.

5. Не прахосвайте пари за неща, от които нямате нужда

Има голяма разлика между желания и необходимост. Следващият път, когато искате да купите нещо, се запитайте дали имате нужда от него. Може също така да отложите голямата покупка с 1-2 дни или дори седмица. Ако все още го искате и разбира се, можете да си го позволите – действайте.

Но важното е да знаем, че са ни необходими неща, като храна, лекарства, както и обувки, с които да ходим на работа. Останалото са просто хиляди желания в днешния материален свят.

Най-успелите деца имат родители, които правят тези девет нещаМного неща са изписани за качествата на възрастните, които постигат сериозни успехи в живота и за това какво ги различава от останалите. Ако обаче сте родител, по-важният въпрос може би е:

6. Не продавайте акции, когато пазарите са близо до дъното

Да, това не важи за днешните времена, тъй като на повечето капиталови пазари по света индексите са близо до рекордните си нива. Ако все пак наскоро сте купили борсово търгуван фонд, взаимен фонд или директно сте инвестирали на борсата, не бързайте да продавате, ако сте на минус.

Следва да знаете, че дори и Уорън Бъфет не следи пазарите ежедневно, тъй като е важен дългосрочният тренд. Великият инвеститор обича да казва, че след 10 г. цените на акциите ще са по-високи от тези днес.

7. Не се пенсионирайте по-рано

Много хора днес се стремят към постигането на финансова свобода, след което искат да се пенсионират по-рано. Не го правете, казва Орман. Ще имате доста голяма нужда от пари и след пенсия, тъй като е голяма вероятността да живеете още 10, 15 или може би дори 20 години.

8. Не забравяйте застраховката Живот

Срещу малки месечни суми можете да осигурите спокойствие на семейството си. Орман казва, че този продукт е задължителен, особено за хората с деца.

9. Не казвайте, че е невъзможно да се спестява

Дори и да получавате минималната заплата, все някак ще трябва да отделите около 10% от доходите си за черни дни. Винаги ще има подобна нужда – независимо дали от лекарства, операция или пък образование за децата ви.

Ето няколко страхотни идеи, които може да следвате през 2020 г.:

Седем предизвикателства за пестене на пари през 2020 г.Как да спестим 366, 1378 или 2020 лв. за година

10. Не прахосвайте пари за кафе или капучино

Ако месечно харчим по 100 лв. за кафе отвън или с приятели, то за 40 години сумата ще нарасне до 1 млн., при положение че върху нея получаваме 12% доходност. Ето защо редица експерти препоръчват да си правим кафе вкъщи.

11. Край на безкрайното пазаруване по празниците

Орман предупреждава, че непланираното харчене на излишни средства по празниците ще ни костват скъпо в бъдеще, но най-вече в следващите месеци. Опитайте се да не купувате подаръци с кредитната си карта, защото тези пари трябва да се връщат.

Запомнете – времето и любовта към любимите хора са по-ценни, отколкото подаръците.