Позитивният поглед към живота може да бъде здравословен и да ви помогне да преживеете трудни времена.

Позитивността обаче може да бъде и токсична, ако е неискрена и чрез нея потискате истинските си емоции.

Това може да навреди на вашето емоционално и психическо здраве, предупреждава Bright Side.

Положителните възгледи са нещо добро, ако обаче са умерени. Ето кога могат да ви навредят повече, отколкото да ви бъдат полезни:

Социалните медии са един от основните източници на проблема

В социалните медии хората обичат да изглеждат перфектно и през повечето време споделят само положителната страна от живота си. Техните притеснения, борби и негативни чувства обикновено остават скрити в реалния живот.

Започвате да криете емоциите си, а това може да бъде вредно

Когато виждате публикации, които показват само щастливи хора, въпреки че това може да не са истинските им чувства, вероятно се чувствате притиснати да показвате същите емоции. Затова си слагате маска и се опитвате да изглежда така, сякаш всичко върви чудесно и трудностите не ви засягат емоционално.

Ако не го направите, може дори да изпитате срам, че се чувствате тъжни, тревожни, немотивирани или притеснени. Гледате всички тези положително настроени хора и виждате тяхната жизнерадост като признак за сила, затова се чувствате слаби, ако си позволите да изпитате „негативни“ емоции. Затова ги криете и се опитвате да не мислите за тях.

Разбираемо е да смятате, че подобно нещо ще подобри ситуацията, но в действителност то само влошава нещата. Да скриете истинските си емоции и да не се справяте с проблемите си може да доведе до повече стрес, безпокойство и депресия.

Близките ни мислят доброто, но ни нараняват

Нашите приятели и семейство искат да ни помогнат и да ни развеселят, но е трудно да намерят правилните думи. Затова повтарят "Просто бъди позитивен" или „Може да е и по-лошо“, като се превръщат в още един източник на токсична позитивност в живота ни.

Това, което би звучало полезно и с разбиране, е: „Виждам, че си подложен на стрес, мога ли да направя нещо? или „Съжалявам, че преживяваш това.“ Важното е не да се сведе до минимум страданието на някого или да се обезсилят емоциите му, а да ги сподели и да получи подкрепа.

Чувствата не трябва да се изключват взаимно

Подложени сте на натиск да изпитвате само положителни емоции. Може би си мислите, че ако не го направите, единствената ви възможност е да чувствате болка, стрес или нещо друго, което се смята за негативно. Можете обаче да изпитвате едновременно положителни и отрицателни чувства.

Например, ако сте загубили работата си, разбираемо е да се чувствате разочаровани и притеснени дали ще можете да си намерите нова. Токсичният позитив в случая би бил: „Поне имаш семействот и си в добро здраве“ или „Всичко се случва с причина. Сега имаш много нови възможности."

Възможно е да балансирате и да се чувствате едновременно разочаровани от случилото се и развълнувани от бъдещето.