Има две основни причини, поради които хората харчат повече пари, отколкото трябва - искат да се чувстват по-добре, като се приближат до удоволствието или като се отдалечат от болката.

Купувайки нова дреха или дори нещо по-скъпо - например смартфон, ние се забавляваме и се разсейваме от всички реални проблеми, с които ни се налага да се справяме.

И въпреки че дълбоко в себе си знаем, че всъщност не се нуждаем от тези неща, понякога ни е невъзможно да им устоим.

Екипът на Bright Side установява, че има няколко причини, които се крият зад това необяснимо желание да купуваме все повече и повече.

Надявате се да впечатлите други хора
След като всички наши основни нужди са удовлетворени, потреблението, в крайна сметка, идва от нещо друго. Хората показват своето богатство и значение за останалия свят, като купуват все повече и повече неща, от които, всъщност, не се нуждаят.

Не забравяйте, че да се чувствате добре е по-важно, отколкото да изглеждате добре. Нека бъдем честни - новият скъп пуловер не ви кара да се чувствате по-добре в дългосрочен план.

А за същите пари можете да се поглезите в спа център, от който ще се върнете отпочинали, без стрес и готови да се справите с всички предизвикателства, които ви предстоят.

Какво да НЕ правим с парите си?11 ценни съвета от експерт по личните финанси

Завиждате на хората, които имат повече
Обичаме да се сравняваме с хората, които ни заобикалят. Това води до купуването на нови неща, само защото нашите приятели ги имат, а не защото се нуждаем от тях.

Освен това сме по-егоистични, отколкото ни се иска да признаем. Ние се стремим да увеличим размера на нашето лично царство, като купуваме повече неща от другите.

Щастието наистина е в малките неща. Голямата покупка не е непременно равна на много щастие. Може да ви даде тръпка в момента, в който я правите, но това бързо изчезва. По-смислено е да се насладите на обикновена вечеря и разговор с приятелите и семейството.

Ставате жертва на маркетинга
Има много трикове, с които можете да накарате някого да купи нещо и дори да не сте наясно с повечето от тях, компаниите са.

Трик, който често се използва, е да се даде възможност на потребителя да изпробва продукта. Моментът, в който той го държи физически, може да създаде усещане за психологическа собственост, което прави хората по-склонни да купуват.

Помислете какво ви трябва, преди да излезете, за да го купите. Хората са склонни да харчат повече, когато са в магазин, отколкото когато пазаруват онлайн, защото във физическия обект са много по-уязвими на импулсивно пазаруване.

За да сте сигурни, че това няма да ви се случи, направете си списък и купувайте само това, което е в него.

Имате чувството, че не контролирате живота си
Вярваме, че притежаването на материални неща ще ни накара да се чувстваме по-сигурни. Това е вярно в случая със задоволяване на основните ни нужди, като дом или дрехи, но сме склонни да смятаме, че притежанието на повече предмети ще доведе до още по-голяма сигурност.

Научете се да живеете с „достатъчното“. Насърчете се да се борите с желанието да притежавате повече, отколкото можете да консумирате и използвате. Преди да направите покупка, просто се запитайте - защо ми е това?

Скучно ви е
Най-честата причина да купуваме нещо е проста - скука. Когато нямаме какво друго да правим, когато нямаме цел, просто търсим нещо ново, за да обогатим деня си и вярваме, че това ще ни направи щастливи.

Ако наистина имате нужда от нещо повече, отдайте се на преживявания. Използвайте времето и парите си за важни неща, които ще доведат до по-добро бъдеще за вас и тези около вас.