Типичните работни смени от 8-9 часа често изглеждат твърде кратки, за да се отметнат всички задачи. Именно поради това нерядко се озоваваме на бюрото и след края на работния ден.

Посвещаваме още 2-3 часа, за да изпълним списъка със задачи. Не е изключено дори да нямате нищо против тези извънредни часове.

Защото се заплащат допълнително или пък така избягвате трафика в града. Така, де, всеки печели от ситуацията!

Не точно, казват учени. Извънредният труд е навик, който всъщност бавно и сигурно „краде“.

Не казваме, че не бива да работите още няколко допълнителни часа. Препоръчваме да не го правите редовно, защото:

Бавно руши тялото ви
Звучи страховито, но е истина, особено ако работите на бюро. Едно изследване на учени от университет в Колумбия с хора на възраст над 45 години установи, че служителите, които седят повече от 13 часа на ден, са два пъти по-предразположени към преждевременна смърт, сравнено с онези, които не са физически активни 11.5 часа.

Работата на бюро ни предразполага и към здравословни проблеми, свързани със сърдечно-съдовата система.

Провокира ментално претоварване
В смисъл, че не е изключено дори да се стигне до самоубийство. Според научен труд, цитиран от CNN, дългите часове работа повишават риска от развиване на депресия, независимо колко стресираща е професията ви.

Повишава вероятността от правене на грешки
Дългите часове, посветени на работа, не означават категорично по-висока производителност. Точно обратното – подсказват, че има предпоставки за допускане на куп грешки.

Когато всеки ден работите допълнително, вие не давате на ума и тялото си достатъчно почивка. Вярвате или не, резултатът накрая не е удовлетворяващ. В един момент ви наляга силна умора, която с още работа не се лекува.

10 професии, които ще бъдат популярни през 2050 г. Или как да се застраховаме срещу безработица

Възпира ви от воденето на личен живот
Работите, за да живеете? Не бива нещата да стоят по този начин. Трябва да откриете баланса между кариера и личен живот. Времето за семейството и приятелите е ключова част от усещането за удовлетвореност от работата.

Сериозно, струва ли си?
Задайте си този въпрос, когато планирате да останете в офиса още 2-3 часа. Дали това, което възнамерявате да направите сега, наистина ще е от полза за задачите, които не сте завършили?

Достатъчно ефективни ли сте в тези допълнителни часове? Ще ви позволи ли това впоследствие да прекарате повече време с приятели и роднини?

Ако отговорът на тези въпроси е по-близо до „не“, тогава изгасете компютъра и се приберете.