Вероятно нерядко ви се е случвало да сте в офиса и да опитвате да се съсредоточите, когато някой колега не спира да говори по телефона. При това говори високо. Така че не можете да работите и искате да сте навън, някъде далече.

Нещо подобно се е случило на Саму Халфорс и Веса-Мати Марямаки, когато работели в софтуерна компания.

Един ден шефът им сновял в залата, говорейки високо по телефона. В крайна сметка, Маямаки му казала леко раздразнено: „Трябваше да говориш в другия край на залата“.

Какъв бил отговорът на шефа? Построил й капсула, нещо като телефонна кабина, в която да може да работи.

Точно това решили да правят Халфорс и Марямаки – да проектират и продават работни кабини за хората, уморени от разсейващите фактори в офиса.

Три месеца по-късно те се отказали от работата си и създали компанията Framery в Тампере,

Финландия. Бизнесът се състои в създаване на мини офиси и работни станции в отвореното офис пространство под формата на телефонна кабина за компаниите, които искат да осигурят на служителите си по-спокойно място, където да работят върху проектите си.

Публикация, споделена от Nordik Concept (@nordikconcept) на

За някои това може да е добро решение, а за други – клаустрофобична клетка. Идеята е да откриеш начин да се съсредоточиш в дигиталната ера, която задължава служителите да разрешават бързо различни въпроси наведнъж.

Бутиков мехур

„Споделените работни пространства ще съществуват винаги, защото са по-ефективна форма за използване на пространството и разходите за строеж са по-малки. Те са фантастична алтернатива за колаборативната работа, но имат сериозен проблем с шума“, казва пред ВВС Тими Лехтонен, представител на компанията Framery.

Със средна цена на кабината от 9000 долара, компанията е реализирала продажби на стойност 1.5 млн. долара през 2014 г. и 40 млн. долара тази година. Тя е разработила проекти в 68 страни, включително Мексико, Коста Рика, Бразилия, Аржентина, Панама и Чили.

Но пътят през годините е бил труден. „В началото хората не разбираха концепцията и продажбите бяха бавни. Но след усъвършенстването на продукта и все по-очевидния шум в отворените офиси, продажбите нараснаха“, споделя Лехтонен.

Публикация, споделена от Office Blueprint (@officeblueprint) на

Влизането в капсулите е като да се транспортирате в епохата, когато не съществуваха мобилните телефони и трябваше да поставяме монети в телефонна кабина на улицата.

Но в този случай служителите не само влизат, за да говорят по телефона, а сядат на стол с малко бюро и разполагат с почти пълна акустична изолация, за да се съсредоточат върху това, което трябва да правят.

Създаването на настоящия дизайн на кабините отнело близо пет години и той включва индивидуални модели и мини заседателни зали, побиращи до четирима души.

А защо просто не си сложите слушалки?

Макар че сред клиентите на Framery са компании, като Microsoft, Yelp и PwC, други компании смятат за ненужен разход инсталирането на кабини, тъй като с добри слушалки и музика, която служителят харесва, може да бъде блокиран външния звук и да забравите за колегите, говорещи високо по телефона.

На пазара има и други видове решения на проблема с уединението. Например, архитектът Кристиан Потгесер създаде прозрачни сводове, инсталирани върху споделена работна маса.

Те са изработени от плексиглас, който блокира звука, но в същото време позволява да виждате какво се случва наоколо, все едно се намирате в мехур.

Друг архитект - Ралф Меури, създаде WorkPod, полупрозрачен квадрат със стъклени врати, които могат да се отварят и затварят в зависимот от степента на уединение, от което се нуждае служителят.

Сред другите инициативи е тази на архитектката Верда Александър, която създаде Nest - ниша, която е като легло, вградено в стената, където хората намират убежище, ако искат да се съсредоточат.

Съществува риск да заспят. Но леглото е замислено за служители, които работят по конкретни задачи, а не да прекарват целия си ден, работейки на компютъра на леглото. Последното при всички случаи не би било лоша идея, поне за половин работен ден.