Истината е такава, че думата „шеф“ невинаги се съотнася към понятието „лидер“.

Често, стараейки се да укрепи своя висок статус или да застави компанията да се развива бързо, шефът избира неуспешни методи за осъществяването на целта. Това повлича целия екип към дъното.

Кои са грубите грешки, които шефовете правят, опитвайки се да постигнат успех?

Микроуправление
Микроуправлението има „задушаващо“ влияние върху творческия подход на служителите в работата и прогреса на компанията, смятат експерти. Стремежът да се контролира всяко действие на екипа и изискването електронната поща да е винаги включена създават нездравословен климат.

Служителите, чувствайки недоверието на шефа, изпитват натиск и с по-малко желание изпълняват отговорностите си.

Изискването за перфекционизъм
Никой не е идеален. На първо място това трябва да осъзнават самите шефове. Да се стремиш към високи цели е добре, но да манипулираш и да заплашваш – друго.

Страхът на служителите е стопиращ фактор за развитието на компанията.

Годишен анализ на производителността
В някои фирми докладите за производителността изискват от служителите да отчитат как използват работното време. Специалисти смятат, че да се прави това всяка година е безполезно.

По-продуктивно е да се говори със служителите веднъж на седмица, да се обговарят текущите задачи и да се дават ценни съвети.

Осем причини да напуснете заради колегите Понякога средата на работа е токсична заради хората около нас, а това на свой ред спира развитието ни


Мащабни съвещания
Идеалната работна среща не бива да бъде предвидена за повече от 7-8 души и за повече от час. В останалите случаи съвещанието се оказва слабоефективно.

В такава атмосфера е невъзможно да се водят дискусии и да се вземат решения.