След постепенното отпадане на ограничителните мерки вследствие на пандемията, най-търсени на пазара на труда са нискоквалифицираните работници.

Това заявява за БНР Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ).

„Появиха се много обяви за търсене на готвачи, на сервитьори, на шофьори и подобни професии. Това е големият фактор, който в момента, всъщност, движи тази динамика на трудовия пазар“, добавя той.

Водещите икономически центрове привличат най-много работна сила, сочи анализ на Института за пазарна икономика. Броят на заетите в страната остава сравнително постоянен.

Кои са професиите на бъдещето и какво е заплащането в тези сфери?Koи paбoтни мecтa мoгaт дa гapaнтиpaт пpoфecиoнaлeн pacтeж и дoбpи зaплaти?

Последните данни за заетите в страната са от годината преди пандемията - над 2.3 млн. души. Най-много са наетите в София. Следват Пловдив и Варна.

„Големият град като че ли най-успешно успява да даде най-много възможности за най-широк профил от хора - от по-добре образовани до по-слабо образовани, със специализация в различни насоки на икономиката. От значение в случая са заплащането и стандартът на живот. Тъй като по-големите градове имат доста по-конкурентен пазар на труда, съответно там и заплатите са по-високи“.

Има и общини с под 1000 наети, а повече от половината от общините губят наети между 2018 и 2019 г., сочат данните на ИПИ.