Ако търсите лесни отговори или успокоителни баналности, не се обръщайте към Джак Богъл, 88-годишният основател и оттеглил се главен изпълнителен директор на най-голямата компанията за договорни фондове, Vanguard, която управлява активи за 4.5 трлн. долара.

"Аз търся истината," казва Богъл. "В дългогодишния ми опит, едно от нещата, които съм научил е, че истината може да се изплъзва."

Дори и когато е болезнена, той смята, че човек трябва да се изправи очи в очи с нея.

Четиридесет и две години след като основава Vanguard и близо две десетилетия, след като напуска поста главен изпълнителен директор, в годината, в която получава сърдечна трансплантация, Богъл продължава в същото изтощително темпо.

Тази есен той пусна 10-тото издание на една от най-продаваните си книги. След няколко седмици ще участва в сесия въпроси и отговори в Съвета по международни отношения към Белия дом, а в началото на декември Богъл ще изнесе реч по време на конференция.

В интервю за CNBC Богъл предложи няколко прогнози за инвестиционния пазар през 2018 г. и след това. Ето ги и тях:

1. Щатският пазар е по-сигурен залог, отколкото световният пазар.

Тази нагласа на Богъл идва в момент, когато възстановяването на световната икономика върви с пълна сила. Богъл обаче отбелязва, че американският пазар е представителен за международните пазари и че няма по-добро място да се инвестира. "Щатските компании са иновативни и предприемчиви," казва той. Според него дългосрочните инвестиции извън щатския пазар не гарантират по-голяма доходност.

Анализ на данни на Morningstar доказва неговата теза. 10-годишната средна доходност на индекса S&P 500 е 8.04%, в сравнение с 1.73% за MSCI EM и 2.01% доходност за индекса MSCI EAFE, който следи акциите извън САЩ и Канада. От началото на годината обаче трите индекса носят доходност от 17.45%, 33.17 % и 21.38%, респективно.

2. Акциите ще носят около 4% доходност годишно в следващото десетилетие, в сравнение с 10% за изминалото десетилетие.

Според Богъл щатският капиталов пазар ще навлезе в период на относително ниска доходност. Той е достигнал до тази оценка, използвайки настоящата дивидентна доходност от едва 2%, "която в исторически план е 4.4%" и ръста на печалбите на компаниите от около 4%, който отговаря на стандартния икономически растеж, за да прогнозира доходност от бъдещи инвестиции в размер на 6%. Той също така е разгледал разликата между съотношението цена/печалба на акция на компаниите от индекса S&P 500, което в момента е около 24, и историческата стойност на това съотношение, за да прогнозира тази доходност.

"Моето предположение, което е обосновано, но въпреки това е предположение, е че до края на десетилетието съотношението печалба/цена на акция може да се понижи до 20 или дори по-малко. Подобна преоценка би намалила доходността на пазара с около 2 процентни пункта годишно, което ще доведе до годишна норма на доходност в размер на 4% за щатския пазар," пише Богъл в своята книга.

Това, разбира се, не включва таксите, които допълнително намаляват доходността на инвеститорите.

3. Портфейл от облигации ще носи около 3.1% годишна доходност в следващите 10 години.

Богъл стига до тази прогноза въз основа на портфейл съставен от 50% 10-годишни щатски държавни ценни книжа, чиято лихва в момента е 2.2% и 50% дългосрочни корпоративни облигации, които в момента носят 3.9% лихва. Основният източник на доходността при облигациите е лихвата, когато те са закупени. В исторически план има много близка връзка между първоначалната лихва и доходността за 10-годишен период. Въпреки че цените могат да се колебаят в този период, инвеститорите държат повечето облигации до падежа им.

4. По-ниската доходност ще постави компаниите от Уолстрийт под напрежение.

"Основната сила, която променя начина на инвестиране, е индексната революция," казва той. "41% от всички активи в акции са в пасивни инвестиции и този процент расте с всеки изминал ден."

В тази среда повече хора ще осъзнават, че компаниите от Уолстрийт получават извънредно голям дял от стойността, създавана от корпорациите, под формата на високи такси за финансови услуги. Те могат да достигнат до 2%, в това число такси за финансови консултанти и такси за продукти като договорни фондове. Много от тези такси са скрити в сложни документи.

"Важността на това инвеститорите да вземат доходността преди лешоядите да са я нападнали ще стане по-ясна," казва Богъл.

5. Така наречените инвестиции с въздействие може да се окажат не толкова ефективни, колкото защитниците им се надяват.

Инвестиции с въздействие, известни още като устойчиви или отговорни инвестиции, нарастват в световен мащаб, тъй като все повече фондове се концентрират в тази ниша. През последното десетилетие фондовете за инвестиции с въздействие са натрупали активи за над 70 млрд. долара, а известни компании като BlackRock и Goldman Sachs добавиха подобни продукти към своите портфейли.

Според Богъл инвестициите с въздействие са форма на активно управление, защото изискват мениджър да избере кои акции или облигации да бъдат включени или изключени. Всяко човешко същество трябва да реши дали подобряването на социалната обстановка е по-важно от това да се пенсионира спокойно," казва той.

"Наистина смятам, че инвестициите с въздействие не са толкова ефективни. Акциите отиват от инвеститор А в инвеститор Б, а компанията дори не разбира това. Това е неефективен начин да информираш компанията за своите чувства."

"Много по-ефективно е да спреш да купуваш продукти на компании (върху които инвеститри искат да окажат въздействие)." Тази тенденция е подкрепена и с данни. Инвестициите с въздействие се представят слабо в исторически план. Например индексът MSCI ACWI има средна доходност нула за последното десетилетие.