Източник: www.semeinifinansi.bg

Според проучване на Провидент Файненшъл България и GfK от тази година, повечето хора са убедени, че е важно да умеят да управляват добре парите си, но едва 10% от тях си водят писмен бюджет. А добрият бюджет е основата, върху която се гради финансовата ни стабилност – и в ежедневието, и в бъдещето ни.

Често извиненията за това да не си водим бюджет звучат по този начин: „Защо ми е - аз получавам толкова малко пари, че и наум мога да си направя сметката“. Но също толкова често се оказва, че парите ни са свършили преди края на месеца или пък неочакван разход е „изпразнил джоба ни“.

На сайта за финансова грамотност www.semeinifinansi.bg финансови експерти предлагат пет стъпки, с които може успешно да започнете да водите личен бюджет. Постепенно ще се уверите, че това е едно от най-смислените неща, които правите за себе си и вашето семейство.

Стъпка 1. Планиране на доходите и разходите
Опишете доходите и разходите, такива, каквито смятате, че са. Опитайте се да бъдете максимално детайлни, особено в частта „Разходи“.

Например, ако предвиждате перо „Транспортни разходи“, помислете какви видове транспорт ползвате и ги опишете поотделно – личен транспорт (автомобил), градски транспорт, такси и т.н..

Стъпка 2. Проследяване на действителните доходи и разходи
Това е периодът на „детективска работа“ – обикновено се препоръчва да е един месец. С доходите е по-лесно – най-често това е заплатата. Разходите, обаче, могат да се окажат предизвикателство.

В продължение на месец записвайте всички разходи, които правите, дори и най-малките – например, кафето със случайно срещнат познат. Как да го правите? Има различни варианти: водете си записки в тефтерче, на телефона или компютъра, събирайте касовите бележки и ги описвайте всеки ден или на няколко дни. Това, което е нужно, е последователност и дисциплина!

Стъпка 3. Сравнение на доходите и разходите
Моментът на истината! След един месец обобщете резултатите от проследяването. Изчислете реалните си доходи и разходи, за да получите ясна представа „къде се намирате“: „на минус“, „на нула“ или „на плюс“.

Много важно е да анализирате структурата на разходите си – това ще ви подскаже къде са проблемните места и къде се крият възможностите за оптимизиране на бюджета. Съпоставете реалността с прогнозата от стъпка 1 – в действителност, често оставаме изненадани от резултатите!

Стъпка 4. Коригиране и оптимизация на бюджета
Дали се налага? Отговор ще си дадете самите вие, но най-често да! Прави се основно при следните случаи:
При установен проблем – „бюджет на минус“ и/или ненужни, високи разходи по определени пера в бюджета.

При поставянето на финансова цел, която изисква спестяване на средства- например, семейна ски ваканция.
Вариантите за справяне с проблемите са увеличаване на доходите, намаляване на разходите или и двете.

Стъпка 5. Бъдете последователни и не се отказвайте още в началото!
За съставянето и следването на бюджет е нужна дисциплина. В началото може да ви се стори трудно, но не се отказвайте.

Постепенно бюджетирането ще се превърне в навик. И така, на практика, след първоначалния труден период, ще успеете да „вкарате в релси“ разходите си, ще спестите повече пари и ще имате повече възможности.

Повече финансови съвети може да откриете на www.semeinifinansi.bg