Как се оцелява сред хаоса в икономиката, как да минете без външно финансиране или да използвате поне частично ноу-хауто на Стив Джобс- това са темите на част от появилите се през последните две години книги, които биха били полезни на всеки предприемач:

10. Great by choice: uncertainty, chaos and luck — why some thrive despite them all

Автори: Джим Колинс и Мортен Хансен

Защо някои компании успяват да процъфтяват в условията на неопределеност и дори пълен хаос, а други- не? Джим Колинс, смятан за един от най-влиятелните мениджъри на нашето време, заедно с Мортен Хесен, проследяват историята на млади компании, започнали с много слаби позиции, но успели да пробият. Изследователите показват как предприемачите могат да се възползват от пазарната конюнктура за създаване на бизнес, който да не зависи от събитията, а напротив- да влияе на техния ход.

9. The Steve Jobs way: iLeadership for a new generation

Автори: Джей Елиът и Уилям Саймън

(Преведена на български като „iЛидерът. Човекът, преобразил начина ни на общуване и живот ”, изд. Локус Пъблишинг, София, 2011 г.)

Стив Джобс е най-добрият пример за лидер, който може да управлява огромна организация толкова добре, колкото и спартъп компания. Покрай безспорно чудесната биография на Уолтър Айзъксън, се появи и друга книга, в създаването на която участва бивш сътрудник на компанията и която описва подхода към лидерството на Джобс и корпоративната култура на Apple.

8.The personal MBA: a world class business education in a single volume

Автор: Джош Кауфман

Бивш сътрудник на „Проктър енд Гембъл” по лансирането на нови продукти и стратегия за онлайн маркетинг, Джош Кауфман представя 226 фундаментални принципи за бизнес от създаването на компания и представяне на ценностите й, през продажбите и маркетинга, до финансите и подбора на персонал.

7. Business model generation: a handbook for visionaries, game changers and challengers

Автори: Александър Остъруайлдър и Ив Пиньо Джон

Книгата разказва подробно историята на успеха на някои от най-успешните съвременни бизнеспроекти. Как се формират идеите, какво е образно мислене, какви са прототипите и сценариите, по които се създават бизнес-ценности- това са темите на книгата, късаща със старите и неработещи вече модели.

6. Enchantment: the art of changing hearts, minds and actions

Автор: Гай Кавазаки

Бившият „евангелист“ на Apple съветва как да възхитите клиентите, сътрудниците и шефовете си, как да заинтересувате потребителите и да поддържате интереса към продукт или услуга.

5.Rework: change the way you work forever

Джейсън Фрийд и Дейвид Хенсън

Книгата е вдъхновена от уроците на уличните наркодилъри.

Именно те отговарят как може да се започне бизнес с минимално външно финансиране, как да се намалят количеството срещи, да се свие част от бизнеса, да се използват социалните медии.

4. Drive: the surprising truth about what motivates us

Даниел Пинк

Парите са ограничен метод за мотивация. Книгата обръща внимание на истинските мотиватори като самостоятелност, участие и цел. За предприемачи, на които им се налага да работят в трудни условия, Пинк предлага начини на мотивиране и цял набор инструменти за поддържане на висока мобилизация.

3. The thank you economy

Гари Вайнерчук

Вайнерчук демонстрира как всяка компания може да работи с клиенти, така че да се отличи сред конкурентите, използвайки обширните възможности на социалните медии.

2.Not all those who wander are lost: posts from an entrepreneurial career

Стив Бланк

Предприемач в сферата на технологиите и професор в Калифорнийския университет, Стив Бланк споделя идеите си за това какво ви е нужно, за да сте успешен предприемач, как се правят пари, как се провежда тийм-билдинг и разбира се- тайната история на Силициевата долина.

1. Where good ideas come from: the natural history of innovation

Стивън Джонсън

(Преведена на български като „Как се раждат добрите идеи“, ИК Изток-Запад, 2012 г.)

Това е книга за иновациите: за подходящата среда, в която се разпространяват идеите и техния правилен подбор. При това Джонсън определя седем модела, които стимулират иновационното мислене.