Решението не е нито в повече бюрокрация от Брюксел, нито в популизма, казва Симеон Дянков за изводите в новата си книга. Europe’s Growth Challenge на Дянков и Андерс Аслунд напуска зацикления дебат за европейската икономика и предлага ясни стъпки за по-бърз растеж. Книгата излиза на англоезичния пазар от Oxford University Press. Карл Билд и Валдис Домбровскис са сред първите й рецензенти.

Europe’s Growth Challenge (Накъде върви Европа), втората съвместна книга на Симеон Дянков и Андерс Аслунд анализира големите заплахи пред европейската икономика и предлага пакет от мерки за по-бърз растеж.

Двамата известни икономисти излизат с ясни аргументи за структурните реформи, които ЕС като цяло трябва да предприеме, за да оцелее. Книгата е вече на пазара в САЩ, а европейската й премиера е в началото на януари. Издател е Oxford University Press. Europe’s Growth Challenge ще се появи и на български език през пролетта на 2017 г.

„Задаваме си въпроса защо днес Европа изглежда в безизходица и търсим отговор какво да се направи”, казва Симеон Дянков. „Общите пазари са най-големия успех на ЕС, но този процес спря. Нужни се единен дигитален и енергиен пазар и такъв на услугите. Европа трябва да направи много повече за преодоляване на неравенството и откриването на нови работни места, като отвори път за модерно образование и иновации и се откаже от тежките регулаторни режими. Решението не е нито в повече бюрокрация от Брюксел, нито в популизма“, подчертава Дянков.

„ЕС е връхлетяна от почти перфектната буря от политически предизвикателства. В тази книга се предлага как Европа може да излекува бледия си растеж чрез амбициозни структурни реформи“, казва Карл Билд, бивш премиер на Швеция.

Прогнозите дават оскъден ръст на икономиката за следващите години и изглежда, че забележителните постижения на ЕС - социалната държава, образованието и развитата инфраструктура са изложени на опасност, ако не се направят промени.

Дянков и Аслунд анализират икономическата история на Европа, правят паралели със САЩ и като излизат от обичайния зациклен дебат, предлагат шест ключови реформи: намаляване на фискалната тежест за държавата, създаване на общ дигитален пазар и пазар на услуги, облекчаване на трудовото законодателство, подобряване на образованието и създаване на условия за иновации, пенсионна реформа и завършване на общия енергиен пазар.

„Книгата съдържа ценни предложения как Европа да се върне по пътя на растежа със структурни реформи и продължаване на пазарна интеграция“, коментира Валдис Домбровскис, вицепрезидент на ЕК.

„Вече не говорим просто за секторни реформи и нуждата от ускоряване на общите пазари“, отбелязва Симеон Дянков. „Трябват решителни промени на ниво Европейска комисия, ЕП и Съвет на ЕС“.