Участникът в телевизонното риалити предаване Shark Tank и собственик на отбора от НБА Далас Маверикс, Марк Кюбан, цени ефективността.

Затова той рядко може да бъде видян в заседателна зала.

“Мразя срещите,” казва той пред GQ. “Никой не харесва срещите, освен хората, които си носят понички на тях, и тези, които обичат да говорят за децата си.”

Често срещите убиват продуктивността, казва Кюбан. Половината от времето се прахосва за “всичките онези глупости, които нямат нищо общо с това да се свърши дадена работа,” добавя той.

Вместо да участва в срещи, Кюбан предпочита да върши по-голяма част от работата си по имейл, за да пести време. Освен това така се създава доказуема хартиена следа.

“Искам да върша всичко по имейл, защото това ми позволява, ако искам да проверя нещо, да се връщам назад,” казва той. “Мога да търся за 5, 10 или 12 години назад. Пазя електронни писма, които са на 25 години.”

Милиардерът демонстрира постоянство в позицията си относно срещите. На въпрос каква е тайната му за пестене на време през 2016 г., той казва “Никакви срещи или телефонни разговори, освен ако не получавам чек за това. Всичко става по електронната поща. … Това ми спестява часове всеки ден.”

Милиардер: Не се сещам за причина нормален човек да носи костюмНека съм първият, който ще ви каже, че ако имате нужда от костюм, за да придобиете увереност, тогава имате проблеми, казва Марк Кюбан

Той не е единственият милиардер, който избягва срещите. Главният изпълнитеен директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск също не е почитател и е заявявал, че срещите са нещо, което се случва, когато хората не работят, пише CNBC.

“Прекалено многотo срещи са болестта на големите компании и почти винаги се влошават с времето,” казва Мъск през 2018 г. в писмо до служителите на Tesla.

“Моля ви, не влизайте във всички масови срещи, освен ако не сте сигурни, че те предоставят стойност на всички участващи, а в такъв случай гледайте да са много кратки.”

Също така не се притеснявайте да излезете от срещата, ако не допринасяте с нищо, казва той: “Излизайте от среща или се изключвайте от конферентен телефонен разговор, след като стане ясно, че не придавате стойност. Не е грубо да си тръгнете, грубо е да накарате някой да остане и да си губи времето.”

Проучванията са на страната на Кюбан и Мъск. Представители на бизнес училището на Харвард и на Бостънския университет правят проучване сред 182 високопоставени мениджъри в най-различни индустрии и откриват, че повечето от тях (71%) смятат, че срещите са непродуктивни и неефективни.

65% пък заявяват, че срещите им пречат да довършват собствената си работа.

Може би е невъзможно да елиминирате напълно срещите от своята програма, но авторите на проучването отбелязват следното: “Просто си помислете колко пъти сте се опитвали да намалите броя на срещите в календара си — вероятно с ограничен успех.”

Ако това се отнася и за вас, тогава е важно да извличате максимума от тях, което може да означава да промените целия процес. Започнете с проучване на вашия екип, за да разберете какво точно се получава по време на срещите и какво не, предлагат авторите.

След това “постигнете съгласие относно обща цел, която е уместна и в персонален план за участниците. Открихме, че личната полза от груповата инициатива е голям мотиватор. Например, можете да определите конкретно време всяка седмица, в което хората да се концентрират върху нещо отделно, независимо дали става въпроса за офиса или вкъщи.”

В крайна сметка, “Срещите не трябва да бъдат капан,” се заключава в доклада. “Те могат да бъдат проводник за промяна.”