Много от младите хора вече имат натрупани сериозни задължения. Хората между 25 и 34 години, наричани милениали, дължат средните 42 000 долара в САЩ, докато поколението Z (между 16 и 20 г.) вече е с дългове за 4 343 долара.

При положение че специалисти очакват ръст на лихвите по кредитите в следващите години, за голяма част от хората може би ще е по-трудно да изплащат заемите си.

Милиардерът инвеститор Рей Далио, който е основател на най-големия хеджфонд в света Bridgewater Associates, има един съвет за всички, които пристъпват към тегленето на заем.

Той съветва младите хора да анализират, преди да направят тази крачка. „Бъдете много внимателни“, казва той пред CNBC. “Дългът може да бъде както добър, така и лош“.

Когато говорим за заемането на пари, които впоследствие трябва да върнем в по-голям размер – независимо дали кредитна карта, студентски заем или пък потребителски кредит за покупката на нов автомобил, Далио предлага първо да си зададем един много важен въпрос: „Ще ми помогне ли този заем да печеля повече пари в бъдеще“?

Той допълва: „Дългът, който ни носи по-голям паричен поток в бъдеще, е смятан за добър. Например, за повишаване на образованието ни, което пък ще доведе до ръст в заплатата ни, е смятан за добър."

Друг пример за добър заем е този, който ви принуждава да пестите пари за периода на погасяването му.

Например, месечните вноски по ипотеката ви са точно такъв пример, тъй като след години вие вече ще сте собственик на актив, който ще можете да продадете.

7 урока за правене на пари от най-богатия човек в историятаПри смъртта му състоянието на Якоб Фугер се оценява на 400 млрд. долара в днешни пари


„Заемът с цел потребление е лоша идея“, смята Далио. Ако покупката ви не може да донесе повече пари в бъдеще, това е лош заем, заявява той.

Купувате дрехи или вечеряте в ресторанти, но в края на месеца не можете да си платите дълга по кредитната карта. Имайте предвид, че средните лихви по кредитните карти днес са около 17%, допълва той.

Състоянието на Далио днес се оценява на 18 млрд. долара. Милиардерът основава своя фонд от двустайното си жилище в Ню Йорк през 1975 г.

„Никога не съм имал големи лични задължения. Създадох Bridgewater без да заема и пени. Това, освен спокойствие, ми даде и увереност, че по този начин никога няма да бъда извън играта“, казва още той.