Милиардерът Тим Суийни е основател на компанията Epic Games, която пък от своя страна създава една от най-популярните игри в света – Fortnite.

Въпреки своето богатство, Суийни е точно като голяма част от нас – обича катеренето, диетичната кола и пърженото пиле.

Но ако потърсим повече информация за него, ще видим, че той, всъщност, не е средностатистически човек.

Тим Суийни е главен изпълнителен директор на Epic Games, която оказва съществено влияние върху цялата гейминг индустрия и освен това наскоро компанията му заведе дело срещу най-скъпата компания в света – Apple.

Днес състоянието на Суийни се оценява на близо 10 млрд. долара, по данни на Bloomberg, като ежегодно той дарява милиони от тях за благотворителни каузи.

Той няма деца или пък партньор в живота, а освен това никога не е привличан от толкова известната Силициева долина. Неговата компания Epic Games е базирана в Кари, Северна Каролина, намираща се в близост до Райли, коъто пък е един от най-бързоразвиващите се градове в САЩ.

Днес Суийни все още е на същата позиция, която заема през 1991 г., макар че отговорностите му са нараснали многократно.

Ето още какво знаем за създателя на Fortnite

50-годишният Тим Суийни е роден през 1970 г. в Потомак, Мериленд. (бел. ред. през 2013 г. CNNMoney посочи Потомак като най-богатия град с над 25 000 жители в САЩ въз основа на средния доход на домакинствата).

Той има двама по-големи братя, като трите деца са отглеждани от майка им. Бащата на Тим работи като картограф за щатското правителство.

Преди да навлезе в тийнейджърска възраст Тим за първи път отива на гости при най-големия си брат, който по онова време работи в стартъп компания в Сан Диего, Калифорния. Той разполага с компютър IBM и му предава първите уроци по програмиране. Остатът от ваканцията също е прекаран пред компютъра.

Навършвайки 11, Сиуйни прекарва часове на своя Apple II Plus компютър, който му е подарък от брат му. Той го използва, за да програмира първите си видео игри. В интервю за Wall Street Journal той разказва, че „прекарва пред компютъра повече време, отколкото в училище, или в спане, или в каквото и да е друго нещо“.

Сиуйни се запалва по популярната игра Super Mario на Nintendo. Освен това любознателният бъдещ изпълнителен директор разглобява всичко – от косачки, до радио и телевизори, за да разбере как точно функционират.

Сиуйни учи в Университета на Мериленд със специалност машинно инженерство. По време на втората година в университета той решава да се отдаде изцяло на гейминга. Създава компанията си Potomac Computer Systems, която по-късно преименува на Epic Games, за да създаде играта ZZT.

Въпреки че програмира от малък, Сиуйни не знае как да програмира графики и да добавя предмети и герои в играта. Вместо това той използва символи и усмихнати лица, като те атакуват чудовища и така „напредват из следващите нива“.

Хардуерът също така съществува и самостоятелно, позволявайки на всеки геймър да създаде своя собствена игра. ZZT излиза на пазара през 1991 г.

Суийни напуска университета и се връща да живее в дома на родителите си. 20-годишният Тим използва спестените до момента 4000 долара, за да работи от гаража на къщата по своята компания.

Децата, които YouTube превърна в милионериПрез последните години инфлуенсърите в YouYube се превърнаха в едни от най-влиятелните играчи в бизнеса с играчки

В началото геймърите, които желаели да купят играта, пращали чек до дома на родителите на Тим, а той им изпращал диск, от който можели да си инсталират ZZT.

Разказва, че продал няколко хиляди копия на играта, докато живеел при родителите си. Решава да ребрандира своята компания и променя името ѝ на Epic MegaGames, с което той искал да покаже на индустрията и клиентите си, че това вече е голяма компания. По-късно премахва Mega от името на компанията си, тъй като вече няма нужда от него.

Суийни мести компания си в Кари, Северна Каролина, където е централата ѝ и днес. В началото той е един от основните програмисти на компанията, но това се променя след пускането на Unreal. Играта излиза през 1998 г. и позволява на потребителите да играят срещу други хора, които са на други компютри.

3D графичната технология, използвана в играта, ще е в основата на бъдещето на Epic.

Следващия голям удар на компанията е през 2006 г., когато на пазара излиза играта Gears of War. Според New York Times това е една от най-добре изглеждащите игри по онова време.

Тя прави фурор и Сиуйни решава да похарчи малко пари. В интервю за WSJ от 2019 г. той казва, че по онова време пред апартамента му са паркирани Ferrari и Lamborghini.

„Хората, които не ме познаваха, смятаха, че съм наркодилър“, казва той. Ето защо решава да продаде колите.

Gears of War генерира приходи от 1 млрд. долара с поредицата си от игри и няколко месеца по-късно тя е закупена от Microsoft за сума, която остава търговска тайна.

Epic Games също така пуска и други игри, като Shadow Complex и Infinity Blade.

През 2013 г. китайската технологична компания Tencent инвестира 330 млн. долара в компанията, срещу което получава дял от 40%.

През 2015 г. Epic Games съобщава, че прави своя софтуер Unreal Engine напълно безплатен. Компанията дори обяви по онова време, че ще върне пари на хората, заплатили за софтуера в последните месеци

Всичко това може би се дължи на успеха на една от игрите, над която се работи от 2011 г. Името ѝ е Fortnite, като за нейната направа са необходими повече от 6 г.

Всичко се променя за Суийни през септември 2017 г., когато Epic Games пуска Fortnite Battle Royale. Само няколко месеца след нейното пускане повече от 200 млн. геймъра по света вече я играят, ползвайки за това различни устройства.

Суийни обаче се показва като истински лидер, като не желае успеха само за себе си, а казва, че това се дължи основно на екипа на компанията. „Аз не съм създал Fortnite, служителите на компанията го направиха".

Най-добре платените геймъри за 2019 г.Стриймингът на гейминг съдържание в момента е един от от най-бързо развиващите се сегменти в медийната индустрия

Играта е безплатна, но геймърите могат да правят допълнителни покупки в нея, което носи милиони на компанията. Скинове, танци и достъп до новите сезони – всичко това генерира приходи – от няколко долара до 20 и дори 50-100 долара от играч.

Смята се, че с 350-те си милиона регистрирани потребители от 2017 г. до днес играта е генерирала 4 млрд. долара приходи.

Това носи милиарди и за самия Суийни, който продължава да е един от големите акционери в компанията. Индексът на милиардерите на Bloomberg сочи, че днес той има 9.4 млрд. долара.

Fortnite не прави само Тим Суийни богат. Смята се, че Тайлър Ninja Блевинс печели по 1 млн. долара от играта, като прави стрийминг за последователите си в Twitch.

Всяко лято Epic Games е домакин на Световното първенство по Fortnite, където се разиграва награден фонд от 30 млн. долара.

Турнирът донесе 3 млн. долара на победителя през 2019 г., играещ под псевдоним Bugha, а още трима спечелиха по над 1 млн. долара – psalm, EpikWhale и KREO, докато KING си тръгна с чек за 900 000 долара.

Всичките 75 играчи, достигнали до финала, спечелиха по 75 000 долара.

Въпреки своето състояние, Суийни продължава да ходи на работа с тениска и панталон.

Създателят на Fortnite харчи милиони долари, с които се опитва да опазва гори. Той купува 772 дка гори в западната част от Северна Каролина и дарява 15 млн. долара, за да пази дърветата там.

В последните месеци обаче вниманието е насочено основно към конфликта на Epic Games с двете големи компании Apple и Google. Към момента те заделят за себе си 30% от парите, които геймърите харчат във Fortnite, а това, според Суийни и компанията му, е твърде много.

Epic Games обяви, че ще съди технологичния гигант Apple заради премахването на популярната игра Fortnite от онлайн магазина App Store.

По-късно дело беше заведено и срещу Google, която също премахна Fortnite. Как ще се развие този случай и какви ще са последиците за Epic Games – престои да разберем.