Когато човек е млад, “биологията може да изглежда нещо много далечно,” казва Андрю Стийл, учен и автор на книгата “Вечно млади: Как да остаряваме без да остаряваме.” “Доста лесно е да избягваме всичките тези неща....”

Когато обаче сте по-млади, е подходящото време да започнете да мислите за това как да оптимизирате начина си на живот, за да стареете добре.

“В биологията на стареенето бяха направени огромни стъпки напред”, които разкриват начини, по които можем да забавим процеса на стареене, казва пред CNBC 35-годишният Стийл, чието проучване се фокусира върху начините, по които тялото старее на клетъчно ниво.

“Има множество различни начини в лабораторията, с които да забавим и обърнем процеса.”

Промени в начина ви на живот могат да ви донесат сериозно ползи. Проучване от 2018 г. на Харвардския университет показва, че хората, които следват пет навика — хранят се здравословно, спортуват редовно, поддържат здравословно тегло, не консумират прекомерни количества алкохол и не пушат, увеличават продължителността на живота си с до 10 години.

Ето три простички навика, които Стийл казва, че можете да включите в ежедневието си, за да забавите процеса на стареене:

Полагайте грижи за зъбите си

Може да звучи странно, но има връзка между здравето на устната кухина и стареенето.

“Вече има доста доказателства, че редовното миене на зъбите може предотврати сърдечните заболявания и може би дори деменцията,” казва Стийл.

Всичко се свърза с възпалението, което е нормална реакция от защитата на тялото на наранявания или инфекции.

Лошата устна хигиена може да доведе до натрупването на прекомерно много бактерии в устата ви, които да доведат до разваляне на зъби и заболявания на венците. “На практика това е хронично възпаление, което е постоянно в устата ви,” казва Стийл.

7 навика на хората, които живеят дълго и остаряват красивоНачин на живот, упражнения, диета са в основата

Хроничното възпаление на ниско ниво намалява ефективността на имунната ви система при справянето с реални истински заплахи, като болестта, свързана със стареенето, казва Стийл.

С други думи, хроничното възпаление ускорява стареенето, но “ако миете редовно зъбите си, вие можете потенциално да забавите този процес,” твърди Стийл.

Чудите се дали миете зъбите си редовно? Резултатите от шотландско проучване показват, че рискът от инфаркт при хората, които си мият зъбите по два пъти на ден, е по-малък, отколкото при тези, които го правят само по веднъж на ден.

Спортувайте

От намаляването до възпаленията до повишаването на производството на колагенови клетки, спортът носи ползи в няколко аспекта на клетъчно ниво, което от своя страна влияе на това как стареете, казва Стийл.

Проучвания показват, че хората, които постоянно спортуват усилено, имат по-дълги теломери, или окончания на хромозомите, които се скъсяват с остаряването. Възрастните, които спортуват активно (определено като 30 упражнения пет дни в седмицата), имат теломери, които са с девет години “по-млади” от този, които водят уседнал начин на живот, показва проучване от 2017 г.

Кардио упражненията изглежда имат по-сериозен ефект положителен ефект върху стареенето от силовите. Проучване от 2018 г. показва, че Високо интензивните интервални тренировки (HIIT) и тренировките за издръжливост удължават теломерите по-добре, отколкото силовите тренировки.

Тренираните мускули също така имат повече митохондрии, които често са определяни като „клетъчните енергийни фабрики“, които генерират по-голяма част от енергията на клетката, казва Стийл. Това е от ключово значение за стареенето, защото проучвания показват, че докато стареем, качеството и количеството на митохондриите намалява, което пък води до най-различни болести, свързани с възрастта.

Не е необходимо голямо количеството спорт, за да предизвикате промяната. Проучване на Харвардския университет от 2013 г. показва, че дори 15 минути физически упражнения на ден увеличават продължителността на живота с три години.

Наспивайте се добре

Сънят е като “пролетно почистване” за мозъка ви, казва Стийл. По време на сън мозъкът на практика се освобождава от токсините, в това число някои, които се свързват с болестта на Алцхаймер.

Да не спите прекалено много обаче също е важно (точно както е важно да се наспивате достатъчно). Проучвания на съня и смъртността показват, че спането по по-малко от седем часа на нощ се свързва с увеличена вероятност от смърт, докато при спането по повече от 11 часа тази вероятност нараства още повече.

Поддържайте хигиена на съня или навици, които ви помагат да спите по-добре, като например това да си лягате по едно и също време, да избягвате кофеина и алкохола преди лягане и да не ползвате електронни устройства в спалнята.