Независимо на колко години сме, всеки от нас има финансова мечта – да си купи вила, апартамент, къща на село, кола или пък да пести за старини.

Да, това, последното, може да ви се струва абсурдно, но имайте предвид, че дори и да печелите добре днес, това може да се промени с течение на годините и в бъдеще да имате значително по-ниски доходи.

Днес ще се спрем на няколко финансови грешки, които правим през живота си:

1. Харчене – още и още

Казват, че големите богатства се губят левче по левче. Да, вие може и да не сте богати, но това съвсем не означава, че не можете да го постигнете. Просто престанете да харчите парите си за кафе/капучино отвън, обяд с колегите или вечеря с приятели навън, дискотека, цигари, алкохол и др.

В случай че пресмятате месечните си разходи, ще стане ясно, че именно тези удоволствия ви струват най-много през месеца. Дори и 25 лв. за хапване седмично биха ви спестили 1300 лв. на година. Да, веднъж се живее, но и веднъж може да фалирате. Или иначе казано – мислете, преди да харчите.

2. Да живееш на кредит

Кредитни карти, овърдрафт, ипотечен и потребителски кредит. С една дума – в края на месеца, когато вашите колеги получават заплата, вие ползвате основния си месечен доход, за да покриете задълженията си.

Вместо това помислете как да намалите дълговото си бреме – рефинансирайте заемите си, тъй като днес банките предлагат най-ниските в историята си у нас лихви, закрийте кредитните си карти и помислете за осигуряването на допълнителен доход.

3. Покупката на скъпа кола

Не казваме, че не трябва да си купувате кола, но поне помислете дали можете да си я позволите. Колите са скъпи. Те изискват поддръжка, застраховка, а освен това и още доста разходи за гориво.

Ако наистина се нуждаете от кола, купете си такава с нисък разход на гориво и по-евтина застраховка. Газовата уредба също е добро решение, при положение че искате да намалите разноските си.

В крайна сметка – на кого му е нужна нова кола с 150 к.с., ако няма да имате пари за гориво? Освен това – имайте предвид, че цената на вашата кола вече е по-ниска спрямо това, което сте платили за нея.

4. Големи разходи по жилището ви

Мечтата на голяма част от хората, живеещи под наем, е да притежават собствено жилище. Имайте предвид, че вашият апартамент или къща са пасив.

Дори и Робърт Кийосаки в книгата си "Богат татко, беден татко" казва, че „богатите купуват активи (бизнес, ценни книжа и др.), бедните имат само разходи, а средната класа купува пасиви с мисълта, че са активи.

Дори и да имате собствен имот, поне не влагайте десетки хиляди левове в него. Тази инвестиция със сигурност няма да ви се върне.

5. Да живееш месец за месец

По последни данни нивото на спестяване в страни, като Франция, Германия и Япония, е около 10%. Или иначе казано – хората там пестят 10 на сто от доходите си.

Наречете го както искате – пари за черни дни, спестявания, но това е застраховката ви за евентуални трудности в бъдеще – безработица, заболяване, пенсиониране и др.

Темата за личните финанси ще бъде засегната и по време на осмото издание на финансовия форум Шумът на парите, организиран от Profit.bg. Той ще се проведе на 31 май и 1 юни в столичния хотел Маринела, зала ЕФЕ. Повече за събитието може да научите на https://profit.bg/forum/ или във Facebook.