Ралф Лорън отдавна работи с важни американски личности. Миналата седмица дизайнерът облече първата дама Мелания Тръмп за встъпването в длъжност на съпруга й Доналд Тръмп, пише Business Insider.

Мелания беше облечена в син костюм на Лорън, който беше сравнен от мнозина с бледо синия костюм на Джаки Кенеди, с който тя беше облечена на встъпването в длъжност на съпруга й Джон през 1961 г. Лорън създаде и кремавия костюм, който носеше Хилари Клинтън на церемонията в петък.

Ралф Лорън е един от най-известните дизайнери в американската мода. Нетното му състояние възлиза на близо 6 милиарда долара, сочат данни на Forbes. Историята за създаването на една от най-големите модни компании в света от нищото обаче не е много известна. Ето как Лорън натрупа богатството си и за какво го използва:

Ралф Лифшиц е роден в Ню Йорк през 1939 г. и е най-малкото от четирите деца на руски евреи имигранти. Като тийнейджър той променя фамилията си на Лорън и се разхожда в квартала си Бронкс, облечен в дръзки дрехи, като камуфлажни панталони и сако от туид.

След като напуска колежа Барух след втората година, той се записва в американската армия и служи от 1962 до 1964 г. След това работи за кратко като продавач на вратовръзки в Brooks Brothers и в още една компания, която вече не съществува.

До 26-ата си година Лорън вече е създал колекция от вратовръзки, която започва да продава. Той съчетава „парцалки“ и ги превръща в стилни вратовръзки. Дизайнерът създава по-дебела вратовръзка в европейски стил, която рядко се носи в Емпайър Стейт Билдинг.

Първоначално Лорън трудно продава вратовръзките си. Първият му голям пробив идва, когато купувач от Neiman Marcus ги е виждал наоколо и в крайна сметка си купува 100 вратовръзки. Марката Bloomingdale му поръчва да създаде по-тесни вратовръзки и да махне името си от тях. Той отказва и продължава да уголемява вратовръзките си. Шест месеца по-късно Bloomingdale прави голяма поръчка.

През 1967 г. се ражда марката Ралф Лорън и дизайнерът продава вратовръзките си с линията Polo в отделен магазин. Лорън никога не е играл поло, но спортът бил синоним на естетиката, вдъхновена от Бръшляновата лига, която винаги е водела ума му.

В началото на 70-те години на миналия век Лорън печели наградата Coty American Fashion Critics' Award, пуска първата си модна линия, отваря собствен бутик и показва за първи път поло блузите, които се превръщат в синоним на марката му.

В колекцията е включена първата в света риза пике с яка с къси ръкави, която е налична в 24 цвята. Тя се превръща в класика и оттогава този вид ризи става известен като поло ризи.

Сега името на Ралф Лорън е известно в цял свят, а марката му е една от най-прочутите в света. Той печели милиарди от продажби всяка година и е синоним на изискания американски стил с мигновено разпознаваемото лого и име.

През 1997 г. Ralph Lauren Corporation стана публична. Това беше най-успешното предлагане на американска модна компания до Michael Kors през 2011 г.

„Никога не съм искал да бъда в модата. Защото ако сте в модата, ще бъдете извън модата“, каза Лорън преди време.

Дизайнерът е неотменна част от американската поп култура. Негови дрехи са носили едни от най-известните жени в страната. Мелания Тръмп, Хилари Клинтън, Бети Форд, Мишел Обама и Нанси Рейгън са носели дрехи на Лорън.

През 2015 г. дизайнерът съобщи, че се оттегля като генерален директор на Ralph Lauren Corporation. Той остава главен творчески ръководител и изпълнителен председател.

Лорън се жени за Рики Ан-Лю Биър през 1964 г. Твърди, че й предложил брак още на първата им среща. Двамата имат три деца.

Най-големият Андрю Лорън е филмов продуцент и актьор. Средният Дейвид Лорън е изпълнителен вицепрезидент за глобалните реклами, маркетинг и комуникации в Ralph Lauren Corporation и е член на Борда на директорите. През 2011 г. той се жени за модела и предприемач Лорън Буш, която става госпожа Лорън Буш Лорън.

Малката дъщеря на дизайнера Дилън Лорън явно е наследила предприемаческия дух на баща си и отвори Dylan's Candy Bar - верига бутикови магазини за сладки в няколко големи американски града.

Лорън е известен с колекцията си от класически коли, която включва около 70 автомобила и се оценява на 200 млн. долара. По-голямата част са луксозни италиански коли от XX в. и само една американска кола. Той държи автомобилите си в гараж в Уестчестър каунти, Ню Йорк, построен специално за тази цел.

Много от колите са изключително редки и някои от тях са отдавани под наем на автомобилни музеи от цял свят за специални изложения.

Лорън дарява голяма част от богатството си за филантропски начинания - на първо място за онкологични изследвания. Темата му става особено близка, след като се преборва с рак на мозъка през 1987 г. Той е съосновател на центъра „Нина Хайд“ за изследване на рака на гърдата в университета Джорджтаун през 1989 г., а през 1994 г. помага за кампанията „Модата срещу рака на гърдата“.

Най-голямото усилие на Лорън обаче е свързано с фондацията Polo Ralph Lauren, създадена през 2001 г. Тя дарява пари на редица благотворителни каузи.

Лорън получи ключа на Ню Йорк през 2010 г. от тогавашния кмет на града Майкъл Блумбърг. Той притежава апартамент на Пето авеню в Манхатън, дом в околностите на Бедфорд и плажна вила в Лонг Айлънд. Освен това е собственик на ранчо в Колорадо и на ваканционна вила в Ямайка.

Снимки: Instagram