Облигация на възраст 369 години се пази в архива на Йейлския университет, щата Кънектикът, САЩ. Тя представлява парче козя кожа.

Блогърът Том Скот е разпитал по въпроса професор по корпоративни финанси от вече споменатия университет – Герт Рувенхорст.

Ценната облигация е пусната на 15 май 1648 г. от холандския кооператив De Stichtse Rijnlanden, който се състои от земевладелци и граждани, които са управлявали каналите в региона на Долен Рейн.

Документът е пуснат с цел финансиране на строителството на котвена стоянка на река Лек, пише TJournal.

Облигацията представлява парче козя кожа с начертан върху нея текст. Срокът й на погасяване не е отбелязан.

От документа става ясно, че благодарение на него може безсрочно да се получават 5% от годишните приходи (с времето процентната ставка е понижена първоначално до 3.5%, а след това до 2.5%.).

Йейлският университет е придобил този документ през 2003 г. срещу 24 000 долара. Известно време служителите не са разглеждали древната облигация като средство за печалба.

През 2015 г. Рувенхолст отишъл в щаб квартирата на Управлението на водните ресурси в холандския град Утрехт и за първи път от 26 години е получил обещаната лихва върху ценната книга. Така той си тръгва с 136.2 евро.

Йейлската облигация е изключително рядък пример за ценна книга, пусната без срочно погасяване и все още се начисляват лихви, известни днес още и като купон. Това е удивително, казва Рувенхорст.