В днешните времена всички се стремят да намалят разходите си. Това не е толкова трудно, колкото си мислите.

Експерти съветват да предизвикате самите себе си. Ето и 10 неща, които ще ви помогнат да намалите разходите си.

Ще поемете ли предизвикателството?

40 дни без пазаруване

Това не включва хранителни стоки. Включва обаче всичко останало – дрехи, кафе, дъвки, закуски и пр.

През тези 40 дни можете да купувате само неща, които са от първа необходимост и нищо повече.

Джей Мани, автор на известния финансов блог Budgets Are Sexy, признава, че е го е пробвал и му е спестило 300-400 долара.

Той дава следния съвет за хората, които искат да спазят това правило – най-добре не влизайте в магазини. Вместо да разчитате на волята си, че няма да си купите нещо, което ще видите, по-добре се постарайте изобщо да не стигнете до там, че да го видите.

Пазаруването онлайн също се брои за пазаруване, така че не хитрувайте.

Ако за вас 40 дни звучи прекалено жестоко, пробвайте с 20 дни първия път.

Намалете сметките си

Погледнете тарифите на кабелната телевизия, интернета, телефона. Със сигурност има по-евтини планове, на които можете да минете веднага.

Намалете с 2 градуса температурата, на която сте нагласили климатика през зимата. Увеличете с 2 градуса през лятото.

Направете почистване на дома, продайте ненужните неща

Почистете килера, мазето, тавана. Не само, че ще си подредите дома, но гарантирано, ще намерите много неща, които могат да ви влязат в употреба, а вие не сте знаели за тях и сте купували такива.

Също така, може да се опитате да продадете всякакви запазени неща, които нямате намерение да употребите – бебешка количка, която вече не ви трябва, колело, което никога не карате?

Къде да продам тези стари вехтории, бихте си казали? Ами пуснете обява в нета – не ви струва нищо, а може да намерите купувач. Много хора правят така, вече има обяви за какви ли не неща.

Имайте фонд за спешни случаи

Фондът за спешни случаи е нещо много хубаво. Ако имате бонус или някой друг лев в момента, който може да отделите – сложете го там. Дори и касичката със стотинки върши работа.

Гответе със съставки, които имате

Как решавате какво да готвите? Идва ви идея и отивате в магазина да купите необходимото? Не, това не е правилният начин. Правилният е – поглеждате с какви неща разполагате в момента и решавате какво може да се сготви от тях.

Ще се изненадате, но дори да мислите, че в момента нямате нищо съществено, със сигурност може да сготвите поне 3 по-непретенциозни манджи.

Погасете дълга по кредитната си карта

Погасете дълга по всичките си кредитни карти и установете правило да правите това редовно на определена дата.

Не се обезкуражавайте, ако изпуснете тази дата с няколко дни първите няколко пъти и не променяйте правилото. След около 6 месеца това ще ви стане навик.

Купувайте в големи опаковки

Големите опаковки са по-евтини.
Що се отнася до месото – купувайте много и го запазвайте във фризера. Така ще ви излиза по-евтино, а и винаги ще имате какво да размразите и хвърлите в тигана.

Намерете си допълнително доходи

Почти всеки би могъл да си намери втора работа. Особено ако професията ви е с плаващо работно време. При младите хора възможностите са още по-големи – гледачки на деца, частни учители, нещо, което изработвате като хоби, но би могло да се продава?

Разделете парите си на две

Може да ги разделете на две и буквално – с две сметки в банката и две карти – едната ще ползвате за сметки и други наложителни плащания, а другата за забавления. Не вземайте от първата сметка, за да покривате втората!

Плащайте повече за ипотеката

Колко плащате на месец за ипотеката си? Увеличете размера на тази вноска. Няма да ви е лесно – не само, че ще трябва да осигурите парите, ами и ще трябва да се въздържите от това да ги похарчите за глезотии.

Следвай ни във Фейсбук