Ако ви е направило впечатление, ние сме леко обсебени от идеята за продуктивността. За да осъществим пътешествието си към максималната продуктивност, насочихме вниманието си към хората, които наистина постигнаха уникални резултати в работата си през изминалата година. Какво правят в ежедневния си живот, за да постигат толкова много? Ето какво споделиха те:

1. Визуализирайте и планирайте деня си от предната вечер

Преди експертът по емоционална интелигентност и автор на „Другият вид интелигентност” Харви Дойчедорф да си легне да спи, той взима няколко основни решения относно следващия ден като какво ще облече, какво ще яде на обяд и избира пътя, по който ще мине, за да стигне до офиса.

„Колкото по-малко време и енергия използвате, за да се фокусирате върху рутината, ежедневните дела, толкова повече работа ще отметнете”, обяснява той.

Експертът съветва също така да визуализирате какво точно планирате да свършите на следващия ден. „Станете извънредно фокусирани върху установяването на този навик в ежедневието си и ще се изненадате от самите себе си колко много неща можете да свършите”, категоричен е той.

2. Обградете се с продуктивни хора

„Много ми е лесно да работя сама, но осъзнах, че продуктивността ми е максимална, когато съм заобиколена от продуктивни хора, които не познавам”, споделя Вивиан Гианг, фрийланс журналист, който работи в областта на организационната психоголия.

Вижте още: Девет начина да накарате хората да гледат на вас сериозно

По думите й, работата сред продуктивни непознати хора я поддържа фокусирана върху изпълнението на задачите. „Аз никога не влизам в социалните мрежи без цел. Храня се здравословно и не правя дълги почивки”, допълва Гианг.

3. Бъдете прави, когато работите

Когато журналистът и съавтор на „Изкуството на правенето” Камил Суини трябва да интервюира 15 изтъкнати новинари само за няколко дни, тя осъществява разговорите по телефона, бидейки права. „Това беше годината, в която изоставих стола си и започнах да работя права до бюрото си”, казва Суини. „Разликата е огромна”.

4. Фокусирайте се върху една дума, определяща годината

„Една дума създава простата, ясност и промяна в живота”, твърди Джими Пейдж, автор на „Една дума, която ще промени живота ви” и вицепрезидент на „Задругата на християнските атлети”.
„Едната дума не само трансформира това, което правите, но и определя човека, който ще станете. Тя повлиява върху всички сфери от живота ви – физически, умствен, духовен, емоционален, финансов , професионален. Едната дума като фокус елиминира разсейващите елементи и тласна намеренията ни към реални действия”, обяснява Пейдж.

5. Максимализирайте вашето най-творческо време

Сали Поблет е основател и управляващ директор на Уелти. Тя съветва първо да проследим и да проучим по кое време от деня или седмицата сме най-творчески и спрямо това откритие да организираме работното си време.
„Установила съм, че работя най-добре сутрин, когато правя малко прекъсвания. Затова се стремя да планирам работата си за това време на деня”, казва Поблет. За този отрязък от деня тя насрочва всичките си задачи, свързани с творечска дейност. Следобяд насрочва срещи с хора.

6. Знайте кога да не бъдете продуктивни

Според Стар Бейкър, съосновател на ПР агенция, има много неща, които можем да направим през деня си. По-важното е да осъзнаем кои са нещата, които трябва да свършим.
„Да знаеш кога трябва да кажеш „това няма да се случи днес” е умение, което ми даде отлична възможност да се фокусирам върху съществените неща, които наистина си струва да бъдат свършени”, казва Бейкър.

7. Намалете скоростта и премислете, за да избегнете пренатоварването

„Когато имате да вършите повече неща, отколкото можете да преброите, казва Скот Еблин, автор на „Преработил и пренатоварен”, лесно може попаднете в ситуации на пренатовареност. Ако усещате, че тръгвате в тази посока, спрете преди да сте започнали да правите каквото и да било”. Той ни инструктира да възприемаме знака „СТОП” така: „Намали, направи три дълбоки вдишвания, хвърли поглед върху това, което трябва да се свърши, и продължи напред”.

8. Приоритизирайте това, което има значение

Една от тайните на чувството за удовлетвореност от продуктивността според Ерин Баблър и Лара Галъуей, бизнес треньори, е прекарването на по-голямата част от времето ви за неща, които наистина имат значение за вас.

9. Групирайте задачите, за да провокирате поток

Като писател денят на Стефани Воца се състои от проучване, интервюта, първи чернови и финални корекции. По думите й, тя е най-продуктивка, когато може да се съсредоточи върху извършването на една задача. „Опитвам се да планирам деня си около една активност.

Четете още: 20 признака, че успявате в живота, дори и да не го усещате

Например, ден за интервюта или пък сутрин за писане и следобед за проучвания. Установих това след като интервюирах Стивън Котлър, който пише за това, че съумявайки да поддържаме потока, можем да увеличим продуктивността си 5 пъти.

10. Действайте съзнателно по отношение на електронната поща

Преди да отворите който и да е имейл, съоснователят на „Лудото яйце”, Нийл Патъл съветва да се уверим първо, че имаме достатъчно време, за да му отговорим. „Ако сте решили да отговорите по-късно, ще трябва да отделите още време за повторно отваряне на имейла, а това не е ефикасно управление на времето”, обяснява Патъл.

11. Направете каквото е необходимо, за да отстраните нещата, които ви разсейват

Воца обича да прекарва по час без Интернет връзка, далеч от дразнители, електронна поща, социални мрежи и т.н. „Един ден, когато Интернетът ми спря, осъзнах какво въздействие има той върху работата ми. В продължение на непрекъснати 6 часа свърших толкова работа, колкото нормално изпълнявам за два-три дни. Ако искате да проверите нещо в Мрежата, направете си списък и когато отново възстановите Интернет-връзката си, започнете да търсите информацията накуп”.

12. Съставете списък с лесни за изпълнение задачи

Карсън Тейт, автор на „Работи просто: Прегръщайки силата на собствения си продуктивен стил”, съставя списък от задачи, които могат да бъдат свършени за 15 минути и дори по-малко. Той препоръчва да държим този списък винаги под ръка, за да можем да използваме тези малки отрязъци от време за изпълнението им. Например, докато чакаме пред кабинета на зъболекаря.

13. Създайте списък с най-важните си задачи

И докато говорим за списъци, Джоунс Лофлин и Тод Мюсиг използват друг вид списък, за да бъдат продуктивни. Те го наричат СВЗ – Списък с важни задачи”. Този списък съдържа три задачи или дейности, които най-ефективно ще ги тласнат към изпълнението на най-важните им приоритети.
Лофлин и Мюсиг предлагат няколко съвета, които ще ви помогнат да определите дали някоя от важните ви задачи не ограничава продуктивността ви:

- Основната ВЗ: Нещо, което ако бъде завършено, ще повиши значително възможността ви да се фокусирате;

- ВЗ, която отбягвате: Може да става дума за задача, която постоянно отлагате, но която е неизменно в ума ви и не можете да се освободите от нея;

- Незавършената ВЗ: Мозъкът ни така е устроен, че не ни позволява да забравим за нещо, ако не сме го приключили напълно. Веднъж щом изпълните задачата, умствените ви ресурси могат напълно да бъдат пренасочени към нова задача.

14. Постоянно самооценяване

„Взискателно самооценяване е началото, средата и краят на самоуправлението. Това е жизненоважен навик на самоусъвършенстването”, казва Брус Тълган, автор на „27-те предизвикателства, пред които се изправят мениджърите”.

Гълган предлага постоянно да оценяваме своята продуктивност, качеството на работата ни и поведението ни. Трябва постоянно да си задаваме въпроси като: „Какво мога да направя, за да отмятам повече работа по-бързо?”, „Препоръчително ли е да преразгледам приоритетите си?”, „Нуждая ли се от по-добро управление на времето ми?”, „Как мога да елиминирам нещата, които ми губят времето?”, „Нуждая ли се от създаването на по-добри планове?”.

„Запомнете, че самооценяването е двигател за самоусъвършенстване, само ако се поучаваме от информацията, която извличаме”, допълва Брус Тълган. „Започнете с една малка цел – колкото по-малката е, толкова по-добре. Веднъж щом постигнете целта, поставете си нова малка цел. Самоуправлението и самоусъвършестването идват на малки стъпки. Това е безкраен процес, защото винаги има какво да се подобрява”.

Надяваме се тези съвети да ви бъдат от полза и 2015 година да се окаже най-продуктивната година в живота ви досега.