През последните месеци споделихме с вас богата информация за кариерата и как да кандидатстваме успешно, когато търсим работа. Сега искаме да поговорим на тема премислени решения и полагане на път, който ще ни отведе до изпълнението на желаните цели.

Това намерение изисква да избягвате пътищата, които водят до кариера, изпълнена с нещастие. Понякога е трудно да забележите, че сте тръгнали по пътя на провала. Открихме пет непогрешими „зони на опасност”. Хвърлете им поглед и направете необходимото, за да избегнете тези трапове.

1. „... но аз съм добър в това”
И така, работата ви не е това, което искате най-много да правите, но пък сте много добри в нея. Разбрахме ви. Звучи добре на пръв поглед. Използвате предимствата на уменията ви и това е. Рано или късно нишката ще се скъса.

Този случай е често срещан при професионалисти по средата на кариерата си. Не позволявайте да посвещавате енергията и времето си на нещо, само защото ви се удава. Заслужавате да избирате!

Ако желаете да правите нещо, в което не сте чак толкова добри по природа, винаги разполагате с останалата част от уменията ви, за да се научите.

2. „.... но парите ми трябват”
Звучи също толкова зле. Мнозина падат в този капан. Парите не са достатъчни, за да бъдете щастливи доволно дълго време. Да, всички ние имаме финансови нужди, които трябва да бъдат посрещнати. Но ако това е истинската причина за развиването на кариерата ви, пригответе се за скръб.

Съществуват милиони начини да печелите пари. Намерете нещо, което ви носи приходи, но и удовлетворение. Компенсациите идва в много форми и фишът със заплатата е само една от тях.

Вижте още: Най-добрият съвет за смяна на работата

3. „Нещата ще се подобрят”
Носенето по течението и надяването, че нещата ще се оправят, е категоричен път, който само ви губи време. Ако работата ви прави нещастни, вероятно е по-добре да си кажете, че нещата не могат да се променят достатъчно, за да си заслужава да останете.

Вероятно могат. Вероятно вашият ужасен шеф ще се пенсионира и вие ще бъдете повишени и Гугъл ще поиска да купи компанията, в която работите.

Иска ни се да окуражим активността ви. Направете всичко, което може да подобри ситуацията и ако резултатът е незадоволителен, започнете процеса на напускане. Не се дръжте като разплакано дете за полата на майка си, когато става дума за кариерата. Не се заблуждавайте, че по магически начин нещата ще се подредят.

4. „Страхувам се”
Ако страхът е този, който ви държи назад, не сте сами. Това е първата причина, която кара хората да се задържат на работни места, които не ги удовлетворяват. Непознатият път винаги е плашещ. Бъдете честни със себе си. Ако никога не се изправите срещу страха си, никога няма да знаете какво следва след „ако”.

Не бихте искали да навършите 70 години и да се питате защо едно време, когато сте имали възможността, не сте се възползвали от нея. Няколко калкулирани рискове водят до по-добър начин на живот. Може би не винаги лесно, а и резултатът може да е неочакван. Но поне ще сте опитали.

5. „Нищо друго няма да е по-добро”
Това е начин на мислене, който ви сполетява, когато сте нещастни. Просто се предавате. Нито един обаче не е проклет да работи професия, която го прави нещастен. Това е временно положение. Никога не вярвайте, че сте заклещени.

Този начин на мислене е нормален и привличащ. Всички ние от време на време мислим така. Добрата новина е, че можете успешно да излезе от рамките на това негативно и парализиращо мислене.