Всички сме наясно: твърде многото стрес може да има потенциално смъртоносен ефект върху тялото ни.

Хроничният стрес може да доведе до високо кръвно налягане, проблеми с холестерола, повишен риск от сърдечни пристъпи, повишен риск от инсулт, синдром на раздразнените черва, отслабена имунна система и дори да промени ДНК-то, което може да съкрати продължителността на живота ни.

Притеснихте ли се? Ето шест научно доказани методи, с които да намалите стреса и да направите деня си по-добър.

1. Дишайте дълбоко.

Стресът кара тялото ви да си поема дъх по-бързо и да диша по-плитко. За щастие, тялото ви е наивно - всъщност можете да го подмамите да се успокоява с по-дълбоко и бавно дишане.

Бавните и дълбоки вдишвания могат да помогнат временно за понижаване на сърдечната честота и кръвното налягане.

2. Напрегнете мускули и се отпуснете

Подсъзнателно напрягането на вашите мускули е не само обща реакция на стреса, но може да ви накара да се чувствате по-зле.

Ключът тук е да поемете контрол върху тази реакция на мускулите. Няколко секунди стягане в даден момент минават през всяка област от тялото ви - от главата до петите.

Това ще запази вашите мускули от напрежение за продължителен период от време и ще ви приближи до релаксацията. По този начин настроението ви ще се подобри и нивата на стреса ще намалеят.

3. Слушайте класическа музика.

Доказано е, че по-бавните ритми на класическата музика намаляват стреса и работят в посока на дългосрочно сърдечно здраве.

Изобщо не е изненадващо, че успокояващата музика може да има успокояващ ефект върху тялото и душата ни.

Вижте още: 22 навика, които ще направят живота ви по-добър

4. Направете си бърза разходка.

Умерените физически натоварвания, като ходенето, значително намаляват нивата на стресовия хормон кортизол.

От полза са и медитацията и практикуването на тай чи.

5. Вземете си книга (и я четете!)

Четенето е чудесен начин да отпуснете ума и тялото си. Вземете си книга, отпуснете се в удобен стол и дайте почивка на ума си от проблемите.

6. Направете стреса ваш приятел

Скорошно проучване на Харвард показва, че участниците, които са обучавани, че стресът в действителност може да им помогне да изпълнят трудни задачи, са по-малко тревожни и по-уверени в стресови ситуации.

Тези съвети са предназначени да ви помогнат, ако имате тежък ден и трябва бързо да се почувствате по-добре. Ако обаче имате тежко безпокойство или депресия, най-добре е да се обърнете към лекар, който да ви помогне в дългосрочен план.