Слагането на пари настрана изглежда много лесно. Но, оказва се, само 6% от хората спестяват. Уви, спестяването на практика е по-трудно за изпълнение, отколкото заканата да го направим.

„Ние обичаме да се смятаме за рационални, когато става дума за финанси, но решенията ни се диктуват от психологични и емоционални подтици”, казва авторът на „Финансова интимност” Жакет Тимънс.

След трудоемко проучване и залагайки на научните доказателства, подбрахме няколко съвета, които ще ви помогнат да напълните банковата си сметка.

1. Поставете фокуса върху въпроса защо искате да спестявате, а не просто как

Проучване сочи, че хората, които спестяват пари с конкретна цел – да отидат на пътешествие, за което мечтаят от години, да се пенсионират достойно, успяват да заделят повече пари, отколкото хората, които се концентрират върху това как точно да спестяват – като пазаруват по-рядко и т.н.

„Планирането е много по-ефективно, когато хората мислят абстрактно, държат в ума си и си припомнят защо искат да достигнат поставената цел”, обясняват учените на проучването.

2. Впрегнете силата си

Колкото по-силни се чувствате преди да вземете финансово решение, толкова повече пари ще спестите, сочи изследване, направено в Станфордския университет. Преди да седнете на масата с финансовия си съветник или да се запътите към магазина за покупки, върнете се в това време от живота си, когато сте се чувствали на върха на света.

„Хората, които се чувстват силни, използват спестяването на пари като способ за поддържане на състоянието им на сила”, се казва в друго заключение в изследването.

Поддържането на увереността в себе си ежедневно ще ви позволи да овладеете импулсивните решения, свързани с харчене на пари.

3. Записвайте

Това е едно мъничко подобрение, което може да направи голяма промяна в начинанието ви да пестите пари. Вместо само да размишлявате върху спестовните си цели, напишете ги нагледно на лист.

Изследване сочи, че хората, които записват целите си, успяват в начинанието си по-често от хората, които залагат само на мислене по въпроса.

Можете да използвате за целта програма или да си направите таблица за удобство.

4. Нека спестяването ви носи удоволствие (Сериозно!)

Да режем разходи, да харчим по-малко пари, да бъдем пестеливи... не звучи като нещо забавно, нали? Асоциираме спестяването на пари с чувството за лишение и отказване от нещо приятно. Именно поради това заделянето на пари се оказва толкова трудно за някои хора.

Опитайте се да превърнете привидно неприятното в удовлетворяващо действие. Ще се изненадате колко лесно можете да спестявате.

Вижте още: Колко години ти трябват, за да станеш милионер от заплата

Започнете с ежемесечен ритуал за определяне на парите, които можете да заделите през следващия месец. Изкъпете се, облечете се, сипете си любима напитка и седнете в канапето. Отпивайте и размишлявайте върху финансовите си възможности. Намерете различните начини, по които можете да орежете разходите.

Изследване сочи, че навикът да проследяваме финансите си редовно помага да пестим повече.

Следващата ви стъпка изисква да отпразнувате постигнатите успехи. Достигнали сте 10 000 лв., имате повод за празник. Разбира се, не разхищавайте безобразно!

5. Уредете си финансова среща

Проучване сочи, че когато споделяте с приятел спестовните си планове, имате по-голям шанс да изпълните поставите си цели.

6. Ограничете фокуса си

Според изследване на университета в Торонто, хората, които спестяват за една цел, са по-успешни, отколкото хората, които гонят постигането на много цели.

„Когато имате само една цел, цялото ви усърдие е насочено към него и така спестявате повече”, обяснява съавторът на изследването Мин Жао. По думите му, замислянето върху това коя цел е по-важна разсейва.

Добре! Но аз искам да спестя пари за кола, да имам фонд за спешни случаи, за образованието на децата? Има решение – обединете ги в графа „домашни нужди”.