Въпреки че цената на бензина отбеляза известно понижение през последните седмици заради поевтиняването на петрола, разходите за горива все още са основно перо в бюджета на българите.

Ето няколко съвета как да ги намалите:

1. Пътувайте по-малко

Разбира се, най-лесният начин да пестите от гориво е да замените пътувенето с автомобил или да го сведете до минумим.

Ползвайте градски транспорт или метро до работа, ако имате такава възможност. Така, освен средства от гориво, може да пестите и време. Сутрешните задръствания са все по-често явление, вече не само в столицата, но и в останалите големи градове.

Можете да се комбинирате да пътувате с колега, който е във вашата посока, и така да намалите разхода си наполовина.

2. Избягвайте пиковите часове

Ако пътувате в пиковите часове сутрин и вечер, освен че губите време и нерви в задръстванията, се повишава сериозно и разходът за гориво.

Ако излезете с половин час по-рано за работа например, (с цел да избегнете най-натоварения трафик), освен всичко друго, можете да се тонизирате с едно кафе преди да започне натоварения ви работен ден.

Същото важи и за вечерния трафик. Можете да тръгнете с половин час по-късно за вкъщи и да се окаже, че ще пристигнете по същото време (защото сте избегнали натоварения трафик).

3. Съчетавайте пътуването си с други дейности

Ако трябва да вземете член от семейството си от работа, от училище или от детска градина, то спокойно можете да напазарувате по пътя или да свършите друго планирано действие, за което ви е нужно превозно средство.

Ако по-добре планирате, освен че ще пестите време, ще пестите и разход на гориво.

4. Не носете излишни неща в багажника

Може да ви се струва удобно да носите топките си за боулинг или тежестите си в багажника, но това определено не е добре за разхода ви на гориво. Според специалисти 100 кг в багажника увеличават разхода на гориво средно с 0.3 литра на 100 км.

Багажниците на покрива и поставките за велосипеди също трябва да се махат, когато не се използват.

5. Ускорявайте плавно, превключвайте предавки на по-ниски обороти

Идеалният начин да пътувате е с 90 км в час. Разбира се, в градски условия това е невъзможно. Възможно е обаче да ускорявате плавно и да не натискате педала на газта с повече от една трета от неговия ход.

Новите автомобили дават възможност да се превключват предавките на по-ниски обороти, което също пести гориво.

6. Проверявайте редовно гумите си, дръжте автомобила си технически изправен

Меките гуми повишават разхода на горива. Малко повече налягане в гумите от препоръчаното от производителя също може да окаже голямо влияние. Допълнителното налягане обаче не трябва да е над 0.5 бара, защото може да има негативен ефект.

От значение е редовната смяна на маслото и въздушните филтри.

7. Инсталирайте система старт-стоп (при възможност)

Други възможности е автомобилът да има автоматична система старт-стоп, като някои производители я предлагат за около 200 евро. Колата се изключва автоматично, когато спира на червено.

Когато натиснете газта, колата автоматично запалва. Според инженери от Берлин, разходите за инсталирането на системата са около 250 евро, но тя може да ви спести до един литър при градско каране.

8. Изключвайте климатика, когато не ви е нужен

Когато в автомобила не е топло или студено, можете да изключите климатика. Идеята той да работи целогодишно и да поддържа еднаква температура в автомобила може и да е изкушаваща, но си има цена.

9. Сравнявайте цените на бензиностанциите, възползвайте се от промоции

Тук не става въпрос да зареждате на 100 км растояние от мястото, където живеете, защото, разбира се, това няма да намали разхода ви. Нищо обаче не ви пречи, докато шофирате, да сравнявате цените на горивото, което зареждате, по различните бензиностанции.

Един резервоар може да ви спести от три до пет лева при разлика между 5-7 стотинки на литър.