За пръв път от повече от пет години насам офертните цени на едностайните, двустайните и тристайните апартаменти в София са под ключовата граница от 700 евро за кв. м, сочи справка на Profit.bg в един от водещите сайтове за недвижими имоти.

Понижение спрямо началото на месеца бележат и трите типа имоти, като най-малките поевтиняват с 1.9% до 680 евро за кв. м, двустайните губят 1.4% до 697 евро за кв. м, а тристайните са по-евтини с 0.7% до 695 евро за кв. м.

На фона на повсеместното поевтиняване на имотите, наемите на тристайните жилища се повишават с 2.7%, докато тези на едно- и двустайните жилища губят съответно 2.8 и 3% от стойностите си.

Много се говори за въздействието на данъкът върху лихвите по депозитите, който ще влезе в сила от началото на годината. И докато специалистите не очакват драстично намаляване на депозитната база, то останалите сектори, приемани като инвестиционна алтернатива на депозитите, се надяват поне на забавяне на ръста им и пренасочване на част от спестяванията към самите тях.

Разбира се, става въпрос за фондовата борса и сектора на недвижимите имоти. Първата алтернатива едва ли ще усети значителен позитивен ефект, предвид че борсата стана относително популярна сред по-широк кръг хора в най-неподходящия момент (по време на достигнатите й рекордни стойности преди четири години) и инвестиралите регистрираха значителни загуби. Ще мине доста време преди хората отново да започнат да се връщат към тази алтернатива.

Недвижимите имоти винаги са отговаряли в много по-голяма степен на народопсихологията ни, макар последните години да бяха тежки и за този сектор, а цените да отбелязаха понижения над 40% от пиковите си стойности.

Нормализирането на лихвите по ипотечните кредити, както и значително по-облекчената политика за отпускане на средства от банките, предвид на рекордната им ликвидност, е много вероятно да подтикнат много спестители да погледнат към тази алтернатива.

Когато става въпрос за инвестиция, два са основните фактори, които се отчитат от инвеститорите. От една страна е рискът от капиталова загуба, а от друга - очакваната доходност.

И докато никой не може да каже (макар и да се правят много прогнози) дали дъното в цените на имотите е достигнато, то по отношение на потенциалната доходност от отдаването под наем инвеститорите могат да добият доста по-точна представа.

Тенденциите на пазара през последната година доведоха до това едностайните жилища в София да отбележат най-голям спад спрямо останалите типове имоти (предвид на най-слабото им търсене).

На фона на най-високите им цени преди година и половина, в момента едностайните са по-евтини за кв. м от дву- и тристайните апартаменти. Те се отличават с най-висок наем за квадратен метър и са с най-добра доходност от отдаването им под наем.

Въз основа на настоящите нива на цените и наемите доходността при едностайните жилища в София е при ниво от 6.5%, на фона на 5.7% за двустайните и 5.2% за тристайните жилища.

От инвестиционна гледна точка едностайните имоти се отличават и с още няколко положителни характеристики, които макар и невидими на пръв поглед, ги правят по-добро инвестиционно решение.

На първо място по-малко разходи за общи части, които обикновено са между 5 и 10% от чистата площ на едно жилище.

На второ място обзавеждането на една стая за живеене (предвид че обзаведените жилища се търсят в много по-голяма степен и по-лесно се отдават под наем), на практика излиза много по-евтино от това да се обзавеждат три стаи, които най-често са с две бани (банята е едно от най-скъпите за обзавеждане помещения в жилището, заедно с кухнята).

И не на последно място, разходите за поддръжка и ремонт, както и данъците, плащани за по-малко жилище, ще са значително по-ниски в сравнение с по-големите такива.

Разбира се, трябва да се отчетат и недостатъците на едностайните жилища – а именно по-слабото им търсене поради факта, че са подходящи за живот най-вече за хора, които са сами, което значително ограничава търсенето им или ги прави неподходящи за двойки и за млади семейства.