Дали 2011 година ще се превърна в годината на по-малките и неликвидни пазари, каквито са очакванията ни, ще видим в края на годината, коментира специално пред Profit.TV Александър Николов, портфолио мениджър в Карол Капитал Мениджмънт.

Пазарът ни, като един от най-неликвидните, също попада в тази група. Нашите очаквания са, че по-малките пазари от региона - България, Сърбия, Хърватия и Македония, които през последните две години доста изоставаха ще се представят по-силно през тази година. Тези очаквания се предопределят до голяма степен от ниската база, от която стартират.

От фундаментална гледна точка малките пазари изглеждат много сходни. Макроикономически се наблюдава известно възстановяване поради ръста на износа. Тук обаче това не бива съвсем да се приема като нещо свръх добро, защото потреблението е слабо.

Не може да се каже, че чисто макроикономически някоя от малките страни се отличава с нещо от другите и като цяло са много добре, допълни Николов.

От друга страна фондовият пазар в малките страни е много паднал - на 70/80% под върховете от 2007 година, което е сигнал, че всички лоши новини, които може дори и занапред да излизат, са малко или много калкулирани в тези нива.

Кой ще бъде топ-пазарът е трудно да се каже. „Аз лично харесвам много пазара в Хърватия поради предстоящото влизане на страната в ЕС", сподели Николов.

Наблюдаваните повишения на SOFIX са по-скоро част от консолидация, или корекция, която започна през 2007 година.

Очакваното поскъпване, което в един момент може и да е по-голямо и индексът дори да стигне нива от 900-1000 пункта в следващата една година, го разглеждаме в контекста на корекция от 2007 насам.

На този етап няма условия да се случи траен възходящ тренд, какъвто го помним през периода 2001-2007 година.

Нивата около 400 пункта са ключови. Почти цялата изминала година индексът премина под посоченото ниво, направи един два опита да го преодолее, но само го достигна. Сега, след пробива на това ниво в края на януари, е важно при низходящите корекции то да остава в сила.

Ако това се случва в хода на годината е възможно да се установи по-траен възходящ тренд, при когото разбира се ще има корекции. Те ще плашат много инвеститори, но именно това е механизмът на един възходящ пазар. Постоянно се подхранва страх, за да има нови и нови инвеститори, които да стават позитивни и да подхранват възходящия тренд.

Траен спад под 400 пункта ще влоши малко или повече перспективите и ще направи малко вероятно голямо движение нагоре.

Международните пазари не влияят на БФБ. Това се доказва от факта, че през изминалата година ние завършихме на отрицателна територия, на фона на повишението на водещите световни пазари. Основно определящо за пазара е психологията му. Това, което се случва, е заложено в начина на мислене на инвеститорите.

В България инфлацията няма да има влияние върху пазара, защото тя е ниска. Пазарът е 80% под историческия си връх. Ако започне възходящо движение, каквото очакваме, то няма да е 10%, а 30-40% и нагоре. Тоест ниското ниво на инфлация в страната ни няма да има съществено въздействие върху пазара.

Най-доброто, което един инвеститор може да направи за портфейла си е да няма само един актив, един пазар.

Основното е да не сме фокусирани само върху един пазар. Водеща насока би следвало да бъде да се насочим поне към един регион.

Очаквам пазарът на Източна Европа да е най-силно представящият се в света през 2011 г., но не бива да забравяме и глобалните пазари, припомни Николов.

Суровините също са един добър предпазен механизъм, като моите предпочитания са към златото и среброто, които са във възходящ тренд от много години насам. Според мен перспективите пред тях са положителни през следващите две-три години, каза още Александър Николов от Карол Капитал Мениджмънт.

Тук може да гледате видео интервюто с Александър Николов, портфолио мениджър в Карол Капитал Мениджмънт, за Profit.TV!

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи!