В нашите непрости времена, когато светът се тресе от преминаването от криза в криза, елитните вина остават спасителен остров за инвеститорите. Наскоро експерти определиха тези „крале на виното“, които спокойно могат да се приемат за сигурна инвестиция.

На първо място е Chateau Petrus, което получи високата оценка от сомелиера на Christie's Антъни Хенсън. Търгът с това вино се проведе преди месец във Виена. Анализирайки цените, г-н Херсън заяви, че средният годишен доход от тази инвестиция е 14%. Той похвали избата от Бордо, че е дала много прекрасни винтажи, започвайки от 1989 г. и допълни, че чистият и богат вкус, в който не доминира дъб, е огромно предимство на Chateau Petrus.

В „петорката от Бордо“ влизат още Cheval Blanc, Ausone, Le Pin и Lafleur.

Бурният ръст на инвестициите във вино започва през 90-те години, когато в двете големи аукционни къщи Sotheby's и Christie's се провеждат първите винни търгове не само в Лондон, но и САЩ (макар че винни търгове е имало още през 18 в.). Постепенно пазарът обхваща Франция, Белгия, Австралия и др.

Мненията какъв доход могат да донесат редките вина се различават. Според Farr Vintners качествено вино от Бордо, купено през 1997 г. за 2 200 долара, след пет години отива на търг с начална цена 3 850 долара. Това значи поне 15% годишна доходност.

Каса Château Margaux (12 бутилки) от реколта 1982 г., купени за 750 долара, пък сега струват 12 000 долара.

Най-интересен е разбира се случаят с Château Pétrus, чиято цена скочи от 3 685 долара на 29 525 долара.

Има и друга тънкост за изкушените: да купиш неизвестно досега вино, което до пет-десет години ще привлече всеобщото внимание. Това обаче изисква сериозни познания по въпроса.

Извън тези ексклузивни рекорди, виното може да донесе до 10% годишен доход, смята Джим Бад, журналист, който пише за различни специализирани издания. Средният показател обаче е значително по-скромен.

Другата голяма трудност при тази инвестиция е особените условия на съхранение. Виното иска определен температурен режим (10 –12°С) и определена влажност (70%). Дори най-скромната изба изисква вложение около 50 000 долара, а една добра изба струва около 100 000 долара.

Независимо от тази специфичност на инвестицията, колекционирането на елитните вина е процес, много сходен с влагането в ценни книжа. Също се събира „портфейл“, използват се услугите на професионални консултанти и т. н.

Колко сигурна е подобна инвестиция- ако е направена грамотно, напълно. С времето доброто вино само поскъпва, само да умеете да го съхранявате.