Фирмите не познават добре възможностите за получаване на евросубсидии и сред тях битуват погрешни мнения за този начин на финансиране, отчитат от Бест Кредит България. От компанията посочват 3 от най-често срещаните заблуди, с които се сблъскват, съобщават за Profit.bg от компанията.

Номер едно - съществува погрешно впечатление сред много фирми, че евросубсидии не могат да бъдат получени, заради спрените от ЕС средства.

В действителност обаче в момента са отворени процедури за набиране на проектни предложения по оперативните програми „Конкурентоспособност", „Развитие на човешките ресурси", „Програма за развитие на селските райони", както и други програми, финансирани от Министерство на икономиката и енергетиката и Министерство на земеделието и храните. До края на 2015 г. на България й предстои да усвои близо 7 млрд. евро европейски пари.

Номер две - налага се да се откажа от проекта си, защото изпуснах срока за кандидатстване.

Много от кандидатите не знаят, че след като даден срок за подаване на документи изтече, той се подновява отново след определен период. Така, ако не успеят да подготвят проекта си до първата обявена дата, след това имат и други възможности.

Номер три - не мога да си набавя съфинансирането, което ми е необходимо, защото банките няма да ми отпуснат кредит.

Факт е, че в момента кредиторите имат по-скоро консервативна политика по отношение на отпускането на заеми, но една банка не би отказала заем за проект, който е подготвен и представен добре.

„Фирми идват при нас с идеята да кандидатстват за бизнес кредит, но често след като се запознаем с тяхната дейност и цели, се оказва, че за тях е по-подходящо да се възползват от еврофинансиране", казва Пламен Пейчев, управител на Бест Кредит България - „По европейските програми компаниите могат да получат от 30% до 65% от стойността на инвестицията си под формата на безвъзмездна субсидия. Освен това за разлика от традиционния бизнес кредит, заемите за одобрени проекти се отпускат по-лесно и може да се договори по-ниска лихва."

За да си осигурят необходимото съфинансиране на проектите под формата на банков кредит, дружеството съветва фирмите да избягват най-честите грешки, които се допускат при кандидатстване. Част от тях са включването на недопустими дейности и разходи в проекта, разминаване на декларирани данни с тези в съответния официален документ, неструктурирано представяне на проекта.