Какво усещате, когато предвкусвате дните, оставащи до Коледа? Въодушевление, ужас, паника, страх или радост? Всички ние сме уникални индивиди и всеки усеща ситуацията по различен начин. Въпреки това за повечето хора празничният сезон се характеризира с общо усещане – на стресираност и претоварване.

Трябва да се купуват подаръци, да се подготвят вкусотии за роднини и познати, да се готви повече от обикновеното, да се изпращат картички, а и децата са си наумили какво да правят и, разбира се, се нуждаят от помощта ви. Бюджетът е изправен пред сериозен риск – факт, който може да ни направи раздразнени и нещастни.

В определен момент единственото ни желание е празниците по-бързо да приключат. Налага ли се да преживеем така забързано празниците? Не. Представяме ви 4 начина за освобождаване от празничния стрес:

1. Натиснете бутона „Изтрий”. Това, че живеем във време на безкрайни възможности, не означава, че трябва да се претоварваме. Специални концертни, празнични партита, честване в местния клуб, размяна на домашно изпечени лакомства, коледни пиеси, училищни концерти и базари, офис партита и т.н.

Дните ни се превръщат в постоянно преместване от едно парти на друго. Неизбежно е усещането, че трябва да спрете. Никъде не е записано, че всяка година трябва да бъде като предишната. Както и че не можете да откажете парти, на което да присъствате.

Напълно прието е да кажете: „Тази година смятаме да си вземем почивка и предпочитаме тихата семейна обстановка. Ще се присъединим към вас другата година”.

Въпрос: Попитайте се какво можете да изтриете от коледния си календар тази година. След това натиснете бутона „Изтрий”.

2. Внимавайте с капана „Сравнение”. Една от причините да ни е трудно да натиснем бутона „Изтрий” се крие в сравнението. Приятелка или роднина има традицията да прави всяка година коледни изкушения и да опакова подаръците, сякаш ще бъдат снимани за корица на списание.

Вашите, от друга страна, са опаковани в хартия ту с коледни мотиви, ту – не. Когато се сравнявате с другите, бъдете нащрек. Наистина ли се нуждаете от същото и вие?

Въпрос: Попитайте се попадате ли в капана на сравнението и какво можете да направите, за да избегнете влизането в него.

Вижте още: 10 антистрес съвета за коледното пътешествие

3. Съхранете най-важния смисъл на Коледа. Основният фокус на празничния сезон в края на годината е свързан с раждането на Христос. Но празниците ни карат да се вслушваме в желанията на близките ни хора и започваме да правим неща, които да ги задоволят.

Отиваме на партита, купуваме подаръци, организираме посещение в любимия център на децата и т.н. Не го правим нарочно, просто се разсейваме от фокуса.

Въпрос: Попитайте се какво можем да направим като семейство, за да съхраним основния смисъл на Коледа – раждането на Христос.

4. Отделете време за себе си.
Неведнъж сме ви съветвали да отделяте време за себе си, независимо колко напрегнати са празничните дни. Ако не намерите време сега, няма да успеете когато и да било. Винаги ще имате едно наум – че можете да пожертвате собственото си свободно време в името на задоволяването на чуждите нужди.

Съвременните деца също страдат от постоянно ангажиране с дейности. Те също се нуждаят от време за отпускане. Сега е времето да определите времеви отрязък, в който ще бъдете просто семейство – ще седите и ще четете книга, ще пеете, ще дискутирате, ще си приготвите специално ястие, ще си спомните за миналата Коледа или просто ще споделите компанията си.

Въпрос: Попитайте се кога мога да намеря време в календара си, посветено на цялото семейство, и време, посветено само на мен самия.