Не всички креативни хора са интроверти и не всички интроверти са супер креативни. Факт е обаче, че много велики артисти и писатели са прекарвали доста време в усамотение. Това не е случайно.

Интровертите притежават силата на въображението, а за да може тя да се отприщи, необходимо е да са насаме със себе си. Понякога обаче това не е достатъчно. Тогава какво можем да направим, за да стимулираме креативната енергия?

Ето четири урока, които ще ви помогнат да бъдете по-успешни в работата си.

Стъпка 1: Изисквайте време само за себе си

Всички интроверти се нуждаят от усамотение. Те не само черпят енергията си така, но и най-добре работят. Тогава размишляват, мечтаят и създават. Работата им често страда, когато присъстват други хора.

Това е така, тъй като другите хора им поставят повече задачи, върху които да размишляват. Мултизадачността е убиец на креативността.

Затова е необходимо да намерите време за себе си. Трябва да изискате това време и да отстоите. Никога не правете компромиси.

Няколко стъпки, които ще са ви от полза:

- Фиксирайте седмичен график за креативна работа. Не приемайте никакви покани за социални мероприятия.

- Ако работата ви изисква да бъдете креативни, поискайте от шефа си гъвкавост в работните часове. Идвайте по-рано, оставайте до по-късно, когато има по-малко служители, и други такива варианти.

- Ако е възможно, работете от дома си. Поне за един ден седмично, така ще стимулирате продуктивността си.

- Работете върху съвместни проекти, които не изискват срещи лице в лице. Споделяйте документите, върху които работите, с колегите. Така ще синхронизирате работата в екип и същевременно никой няма да ви разсейва.

Стъпка 2: Научете се да използвате това време по правилния начин

Колко от вас имат такъв опит: имате страхотна идея за следващата креативна задача. Развълнувани сте, че можете да вземете участие. Накрая сядате да работите, но осъзнавате, че фокусът ви е изчезнал.

Звучи ли познато?

Това е най-лошото чувство. То ви кара да се запитате дали притежавате необходимите качества и умения. Кара ви да се питате, да не би да ви мързи? Не, не ви мързи. Можете да работите по 10 часа върху креативни задачи и това ви носи наслада, но се изисква едно - точните условия за работа.

Най-важното условие е да съчетаете 2 вида усамотено време. Едното ви позволява да се презаредите като интроверт, а другото ви позволява да бъдете креативни. Едното зарежда батерията, а другото я разрежда. Трябват ви и двете.

Съществуват няколко трика, чрез които можете да установите баланс между двете времена:

- Използвайте метрична система. Например, вторниците трябва да бъдат вашите дни за писане. Това обаче може да е недостатъчно, за да действате. Затова създайте ясни очаквания за това колко работа трябва да отметнете. Работата може да бъде измервана във време - от 7:00 до 9:00 часа или пък в брой материали - 5 страници дневно.

- Разберете как функционира отлагането на работа. След това започнете да създавате своя система, която да ви предпазва от отлагане на задачите за деня. Сложете първи в списъка най-важните проекти.

- Бъдете своя собствен най-добър клиент. Ако трябва да разпределите креативното време между своите задачи и работата, първо свършете личните задачи.

Стъпка 3: Търсете социални ситуации, стимулиращи креативността

Всички ние попадаме в различни социални ситуации. Те могат да бъдат забавни или пък дразнещи. И в двата случая вероятно ще изпитате досада през половината време. Ще се почувствате изцедени. Нека да ги наречем "време навън"

Примери за такова време са:

- седенето в бар, чакайки приятели

- присъствието на парти, след като част от приятелите ви са си отишли

- слушането с едно ухо на екстроверт, който не спира да говори

- присъствието ви от учтивост на място, на което не се чувствате добре

Времето навън е това, което изцежда силите на интроверта. Това не е време, в което те водят важни разговори с близки приятели. Те са някъде по принуда. Нищо там не ги вълнува.

Знаете ли какво още е извън главата ви? Вдъхновението.

Всеки път, щом прекрачите прага на дома си, ви очакват милиони истории на хора. Някои се разделят. Други се събират. Оттук извират идеите. Ако не можете да го понесете, вие не можете да използвате максимално времето навън.

Използвайте това време оптимално. Вземете бележник и записвайте идеите, които ви хрумват.

Стъпка 4: Открийте хора, които ще се хвалят (Така не е необходимо вие да го правите)

Не може да се каже, че интровертите изпитват проблеми в себерекламирането. Със сигурност съществуват такива, които знаят как да представят на околните своята работа. Някои обаче не могат и именно тогава на дневен ред идват изпитаните съвети.

Едно от решенията е да преодолеете този проблем. Можете да се запишете на курс, който е предназначен именно за изгарянето на такъв тип прегради пред личността.

Ако пък така и така не можете да се справите със задачата, намерете човек, който е готов от сърце да разказва за способностите ви.