Можете ли да си представите, че една държава в света има повече петролни резерви от Саудитска Арабия и Русия?

Доклад от норвежката компания Rystad Energy твърди, че САЩ разполагат с петролни резерви за 264 млрд. барела, като по този начин страната изпреварва досегашните лидери Русия и Саудитска Арабия.

Тук са включени настоящите петролни полета, новите проекти, наскоро откритите залежи, както и прогнозни данни за евентуални петролни залежи в съответната страна.

Над 50% от резервите на САЩ са от шистов петрол, като само Тексас разполага с резерви за над 60 млрд. барела, а големи залежи има и в Северна Дакота.

Именно благодарение на шистовия бум САЩ заемат челната позиция с 264 млрд. барела, докато резервите на Русия и Саудитска Арабия са за респективно 256 и 212 млрд. барела.

Само още четири държави в света имат резерви за повече от 100 млрд. барела петрол. Това са Канада (167 млрд. барела), Иран (143 млрд. барела), Бразилия (120 млрд. барела) и Ирак (117 млрд. барела петрол).

Днес резервите на Тексас са по-големи от тези в Китай, възлизащи на 59 млрд. барела, което отрежда на страната десетата позиция в класацията, нареждайки се след Мексико (72 млрд. барела).

Сред останалите богати на петрол държави са Кувейт, Обединените арабски емирства, Казахстан, Катар, Нигерия, Аржентина и Норвегия.

Тригодишното изследване на Rystad Energy е обхванало над 60 000 петролни полета в света, като е установило, че глобалните резерви от черно злато възлизат на 2.092 трилиона барела. Това е близо 70 пъти повече от сегашния производствен темп, достигнал около 30 млрд. барела суров петрол годишно.

Общо страните членки на ОПЕК имат резерви за 823 млрд. барела.

Норвежката компания обяви, че петролните резерви на Венецуела възлизат на 95 млрд. барела, докато данните от самата страна са за малко над 300 млрд. барела. Това отрежда на Венецуела осмата позиция сред държавите с най-големи резерви в света.

„Резервите на част от страните може би са преувеличени, като в случая с Венецуела данните за залежи от 301 млрд. барела включват доста оптимистични числа за недоказани резерви в страната“, обяви главният изпълнителен директор на Rystad Energy Джарант Ристад.

Потенциалът на САЩ за добив в следващите години от неоткритите петролни находища е доста по-голям, каза още Ристад. Новите технологии, като хидравличния фракинг, позволиха на САЩ да станат доста по-енергийно независими в последните години, споделя той.